RKP liittyi selkärangattomien nilviäisten joukkoon
RKP:n ryhmänjohtaja ilmoitti, että puolue aikoo äänestää hallituksen luottamuksrn puolesta, kuten viime syksynä.
Wille Rydman ei kuitenkaan voisi olla RKP:n ministeri.
Kommentit (8)
No eipä yllätä enää, sen jälkeen kun lähtivät mukaan hallitukseen. Arvot, moraali ja järki on heitetty pois, vain oma asema kiinnostaa. Mutta eihän se rkp ole ainoa, taitaa olla valitettavan yleinen piirre ihmisillä - harva kai lopulta toimii omaa etuaan vastaan ylevämmän aatteen puolesta.
RKP myi jo omat arvonsa ja periaatteensa paikasta hallituksessa, joten heidän ei nyt auta muu kuin edelleen tanssia johtavien hallituspuolueiden pillin mukaan. Olisi ollut parasta perääntyä jo kauan sittenja vieläkin ehtii, mutta tuskinpa toimivat niin. Pelkurimainen pj pakenee Brysseliin ja jättää uppoavan laivan. Huono esitys.
"tilanne tulee olemaan sama kuin viime syksynä eli RKP:n kymmenen hengen eduskuntaryhmästä yhdeksän äänestää luottamuksen puolesta ja kansanedustaja Eva Biaudet äänestää oletettavasti tyhjää." - Otto Andersson (RKP)
Totta kai nauttii. Mikään ei ole muuttunut, Purra sanoo ja kertoo, että hän on keskustellut myös pääministeri Petteri Orpon (kok) kanssa.
Mikään ei ole muuttunut - mitä tuo akka on taas vetänyt? Kyllä tässä on muuttunut aika monikin asia, esim: Kunnianloukkaussyyte hesaria vastaan kaatui.
Jos syytät toista alaikäisten tyttöjen ahdistelusta perusteetta niin saat aivan varmasti tuomion. Nyt tuomiota ei tullut koska syytöksiä ei todettu perättömiksi.
Rydmanilla ei ole pääministerin luottamusta, joten miten Rydman voi olla vieläkin ministeri?
Vierailija kirjoitti:
Rydmanilla ei ole pääministerin luottamusta, joten miten Rydman voi olla vieläkin ministeri?
Riikalla on tässä asiassa napakka ote pääministerin palleista
Miten tämä voi tulla yllätyksenä jollekin? Ei tietenkään RKP halua hallituskriisiä.
Ja kristilliset varmasti äänestävät luottamuksen puolesta koska pitävät lapsista. Persut....no niistä ei tarvitse edes miettiä mitä tekevät. Täysin sekopäitä!
RKP on aina ollut tuulella käyvä. Oma hallituspaikka vain elintärkeä.