Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Töihin usaan??

Vierailija
06.02.2011 |

Olisko kellään omakohtaista tai tuttujen kokemuksia muutosta usaan? Siis siten että on itse pitänyt hommata työluvat ja se työpaikka, sekä kaikki muu mitä muutto pitää sisällään. Ei siis niin että työnantaja on lähettänyt työkomennukselle sinne.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
06.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sieltä löytyy kaikenlaista tarinaa muutoista ulkomaille ja Yhdysvaltoihin

Vierailija
2/3 |
06.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mies olisi mennyt paikallisella työsopimuksella suomalaisen työnantajansa USAn toimistoon. Kyseessä ei olisi ollut työkomennus vaan ihan vakituinen työpaikka USAn toimistossa.



Kannattaa ensin hankkia se työpaikka. Sen jälkeen työnantaja auttaa työluvan hankkimisessa. Me oltaisiin saatu myös kontti muuttoa varten työnantajan maksamana ja joko pre- visit tai parin kuukauden vuokra työnantajan maksamana asunnon etsimistä varten.



Myös palkka kannattaa neuvotella sellaseksi, että sillä elää kun maksaa asumisen, vakuutukset, koulut yms.



Me ei lopulta lähdetty, mutta voisin edelleen harkita asiaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
06.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä vaan kokemusta usasta takaisin Suomeen, mutta itse maksettiin muutto, v. 2002 se oli n. 6800e (en muista enää jenkkien päässä muuttofirmaa, mutta Suomessa sen hoiti Nurminen).



Mulle myönnettiin ensin vuodeksi väliaikainen työ-sekä oleskelulupa(viisumi) kun muutin rapakon taakse. Mies teki paikanpäällä paljon "pohjatyötä", oli jos jonkinlaista kaavaketta ja paperia, joita piti täyttää. Sekä silloiselta työnantajalta omat selvityksensä mun palkkaamisesta. Mieheni siis on amerikkalainen, mutta emme olleet naimisissa kun muutin usaan.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kaksi kaksi