Mitä askartelupaskartelujuttuja muistat lapsuudestasi?
Siis koulujen ja kerhojen askarteluja ja muita käsitöitä. Tai jotakin mitä teit itse kotona. Menikö joku teos ihan häneksi, olitko jostain tosi ylpeä?
Esimerkiksi muistan huovalla päällystetyistä vessapaperihylsyistä, massapallosta ja pumpulista tehdyt joulutontut.
Kommentit (8)
Yrpä ja Illu askartelut telkkarissa.
Yritän olla muistamatta, mutta munakennoja ja vessapaperirullan hylsyjä käytettiin paljon. Äiti heitti ne sitten roskiin kun toin kotiin.
Sähköliikkeestä saatiin joitain vipuja ja rakennettiin robotti. Ei siis toimiva, mutta sellainen paikallaan oleva patsas. Sitten sille robotille laulettiin.
Ei ollut vessapaperirullia siihen aikaan, eikä paljon muitakaan askartelujuttuja. Ulkona veisteltiin kaarnalaivoja tai käpylehmiä tehtiin.
Jouluna sai työväen lehden sarjakuvaan tiputtaa kynttilästä vahaa ja sitten se lehden kuva jäi siihen vahaan kiinni ja ihasteltiin sitä.
Vanhoja postikortteja leikeltiin palapeleiksi.
Vierailija kirjoitti:
Miksi pitää aina lisätä tuo paskartelu, kun askartelusta puhutaan?
Koska ne koulukäsityöt on aika sitä. Mieti, että joku opettajaparka on joutunut kiireessä ideoimaan jotain luovaa tyyliin maitotölkistä, puunlehdistä ja piipunrassista tenaville tehtäväksi.
Miksi pitää aina lisätä tuo paskartelu, kun askartelusta puhutaan?