Voiko maailmassa tulla seuraavan sadan vuoden sisällä Suomeenkin ulottuva vesipula?
Kommentit (17)
Ei tuu Suomeen sadassa vuodessa. Tuskin tuhannessakaan.
Kyllä se on mahdollista, mutta vasemmisto on jo sitä ennen tehnyt suomen makean veden järvistä koko maapallon yhteistä omaisuutta
Voi tulla jos muualla tilanne menee niin pahaksi että täältä halutaan vettä, vaikka väkisin. Ihmisillä on liian hyväuskoinen kuva maailman tilanteesta. Ukrainan sota herätti monet mutta ei kaikkia.
Tottakai, jos käyttäjiä on riitävästi. Tosin silloin ei välttämättä puhuta enää Suomesta.
Miksipä ei voisi tulla. Ilmasto on nyt muuttumassa niin rajusti, että sen seurauksia eivät tutkijatkaan voi povata yli sadan vuoden päähän. Paljonhan on kyse siitäkin, että saadaanko tätä kehitystä nyt torpattua, vai jatketaanko välinpitämättömällä linjalla, piittaamatta Suomen edusta.
Vihervassun mielestä varmaan voi tulla, mutta minne se kaikki vesi muuten katoaa maapallolta??
No ei voi. Joka talvi sataa lunta ja sadat tuhannet järvemme puhdistuvat, uusiutuvat ja täyttyvät.
Vierailija kirjoitti:
Vettähän on meret pullollaan
Noin 1% vedestä tällä planeetalla on käyttökelpoista ...muistaakseni . Siis makeaa vettä jne. Silleen yllättävää. Mukava asia nämä järvemme
Voi tulla, jos _oikeistolaiset_saavat pohjavetemme myytyä kansainvälisille suuryrityksille, kuten Nestle ja Coca-Cola. Tätä suunnitelmaahan on lainsäädännössä viety hiljalleen sitä kohti, että näin voisi tapahtua. Mm. jatkuvasti siteerattu B. Wahlroos on siihen päin kallellaan. Joten sinä vasemmistohullu voit lopettaa ulinasi, eikä tarvitse joka ketjuun olla tunkemassa.
Ennätykset paukkuu kiihtyvällä tahdilla Gotlannissa +35c toukokuussa, Delhissä +55c.
Mitäpä veikkaat?
Sadan vuoden päästä maapallolla ei ole enää kuin korkeintaan bakteeritason elämää.
Se on sitten kuoltava janoon. Sadan vuoden päästä olen reipas 165-vuotias!
Makean veden varoista ois syytä pitää huoli Suomessa, eikä paskoa niitä holtittomalla maa- ja metsätaloudella kaivosteollisuudesta puhumattakaan.
Ongelman ratkaisu ei ole maa- ja metsätalouden lopettaminen, tietenkään, vaan huolehtiminen siitä ettei ylimääräistä shaissea valu vesiin ja rehevöitä niitä!
Vierailija kirjoitti:
Vihervassun mielestä varmaan voi tulla, mutta minne se kaikki vesi muuten katoaa maapallolta??
Yle Areenassa oli vielä vähän aikaa sitten valaiseva dokumentti "Kun vesi loppuu". Makean veden lähteet eivät uudistu enää, vaan hupenevat mm. nautakarjan kasvatuksen vuoksi. Vesipula on todellinen jo nyt, ja pahenee entisestään. Maapallolla on makean veden pohjavesisuonia, jotka ovat ehtymässä.
Mad Maxit tapahtuu. Suomi on se vesi/viher -teollisuus alue?
Vettähän on meret pullollaan