Ketä kumminkaimoja ihmiset kutsuvat lastensa valmistujaisiin?
Tätä mietin kun kuuntelen miten isot juhlat monella on tulossa. Meille tulee 17 vierasta. Pois jäävät miehen veli perheineen sairastelujen vuoksi. Toinen kummi jää pois kun heidän lapsella on myös juhlat. Ja tuosta samasta syystä pois jää kolme muuta perhettä. Lapsen kavereilla myös omat lakkiaiset, joten hekään eivät pääse.
On meillä vielä muita ystäviä, mutta eivät ole lapsemme kanssa niinkään olleet tekemisissä, joten tuntuisi hullulta pyytää heitä.
Eipä siinä mitään. Hyvin mahdumme kotiimme juhlimaan eikä pienempi vierasmäärä tee juhlista vähemmän juhlavia.
Kommentit (3)
Monessa paikassa maalla on tapana, että kaikki sukulaiset ylioppilaan vanhempien serkkujen perheitä myötä, kaikki naapurit ja myös ylioppilaan isän ja äidin työkaverit pitää kutsua. Jos et kutsu, niin se on jonkinasteinen loukkaus.
Vierailija kirjoitti:
Jokainen kutsuttu vieras on kävelevä €.
Kyllä niiden vieraiden kestitsemiseen menee sen verran rahaa, että rahan suhteen tilanne menee juuri toisinpäin. Jos meillä olisi järjestetty ylioppilasjuhlat raha mielessä, niin olisi kannattanut kutsua vain ylioppilaan isovanhemmat. Oikeasti vieraita oli noin 80.
Jokainen kutsuttu vieras on kävelevä €.