Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Te jotka haluaisitte olla raskaana?

Vierailija
12.02.2011 |

Kertokaapa minulle mikä siinä raskaanaolevissa on niin ihanaa, paitsi se lopputulos?



Muistan joskus haikailleeni raskauden perään ja nyt olen todennäköisesti viimeistä kertaa raskaana eikä tämä niin kummoista ole - kauheasti vaan kaikkia vaivoja ja rajoitteita.



En siis enää muista mitä pidin raskaanaolemisessa niin hohdokkaana. Kertokaa te, jotka haluaisitte olla raskaana :)

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
12.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

mä ainakin haluan tulla raskaaksi. Toki on se tavallaan kivaa odotusaikana tunnustella vauvan liikkeitä ja miettiä, minkälainen menijä ja persoona sieltä on tulossa :)



Raskausajank remppoja en kyllä ikävöi lain.



t. 3 lapsen äiti, 4. haaveissa

Vierailija
2/5 |
12.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

-se valtava riemu kun raskaustestissä on 2 viivaa

-sydänäänien kuuleminen neuvolassa

-ultrassa vauvan näkeminen

-pienten vaatteiden hypistely ja järjestely

-vauvan liikkeiden tunteminen

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
12.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuosta listasta on kaikki nyt koettu ja loppuraskauden vaivat vaan ennenkuin pääsee synnyttämään. Ehkä ne hehkeimmät hetket on ohi ja tässä vaan odotellaan että pääsisi näkemään pienen.

Jotenkin haluaisin niin riemuita tästä viimeisestä raskaudesta vielä jotenkin, mutta huomaan vaan odottavani että näen vauvan. Raskaudesta viis;)

ap

-se valtava riemu kun raskaustestissä on 2 viivaa

-sydänäänien kuuleminen neuvolassa

-ultrassa vauvan näkeminen

-pienten vaatteiden hypistely ja järjestely

-vauvan liikkeiden tunteminen

Vierailija
4/5 |
12.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Loppuraskausajan hankaluuksia lukuun ottamatta raskausaika meni hyvin, raskaana oli ihana olla koska lopputulos eli vauva oli toivottu. :) Ennen raskautta haaveilin että olisin raskaana koska halusin vauvan. Myös raskausajan ikävät vaivat kesti juuri loppuuloksen vuoksi ja tietysti koka oli pakko. Vauvan syntymän jälkeen en jäänyt ikävöimän mahaa tai raskausaikaa, vaan olin suureksi onnekseni saanut sen mitä koko ajan olin odottanutkin.



Tällä hetkellä haluan vauvan mutta täytyy sanoa, että en yhtään koe halua olla raskaana, vaan ajatus tuntuu pikemminkin pelottavalta. Raskaana oleminen tuntuu välttämättömältä jos vauvaa toivoo, ja toivottavasti raskautuminen tulee onnistumaan, ja raskausaika menee hyvin.



Se, mitä yritän sanoa: nautin ja iloitsen raskaudesta lopputuloksen eli tulevan vauvan vuoksi, ja onhan se uskomatonta, kuinka pienestä munasolusta ja siittiöstä kasvaa ihan uusi ihminen. Se on ihan mieletöntä!



Tsemppiä sinulle raskausaikaan ja onnea tulevasta vauvasta! :)

Vierailija
5/5 |
12.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä unenpöpperössä kirjottelen.



t. 5

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme viisi viisi