Espoon autiotalotulipalot
Espoossa palaa harva se päivä vanhoja taloja, kai lähinnä autioita. Sytytteleekö niitä siellä joku? Länsiväylä-lehdessä oli asiasta joku uutinen, mutta maksumuurin takana.
Kommentit (23)
Ensin paloi Keravalla yhtenä viikonloppuna 3 taloa. Sitten Leppävaarassa, Nöykkiössä nyt Tuomarilassa ja Jokitörmässä. Ei voi olla sattumaa, joku tai jotkut polttaa näitä tahallaan.
eli siis tuhopolttoja? Eikö poliisi edes tutki? Kai noissa on vaarana että leviää naapurustoon, eikö nyt ole metsäpalovaroituskin voimassa?
Vierailija kirjoitti:
eli siis tuhopolttoja? Eikö poliisi edes tutki? Kai noissa on vaarana että leviää naapurustoon, eikö nyt ole metsäpalovaroituskin voimassa?
Poliisin kiinnostuksen aste riippuu siitä kuka polttaa ja missä polttaa.
Ei ole huono asia jos autiotalo palaa. Siihen saa hyvälle tontille rakentaa uutta 😙 Monesti nuo rötisköt on jotain suojelukohteita paraatipaikalla!
Tuomarilassa paloi jo viime vuonna talo kalliolta, nyt siinä samalla paikalla on ratatyön kaivaukset.
Myös viimeisin talo on ihan jossain työmaan vieressä.
Sattumaa? Minusta joku polttaa näitä tahallaan.
Ykainäinen työtön siellä vaan harrastaa tulipaloja. Ei kannata huolestua.
Kyllä minusta on syytä huolestua jos keskellä asuinalueita tuikkaillaan takoja tuleen!
Vierailija kirjoitti:
Tuomarilassa paloi jo viime vuonna talo kalliolta, nyt siinä samalla paikalla on ratatyön kaivaukset.
Myös viimeisin talo on ihan jossain työmaan vieressä.
Sattumaa? Minusta joku polttaa näitä tahallaan.
Nimenomaan junaradan levennyksen alta näitä palaa. Pyromaani liikennesuunnittelija asialla?
No, milläs muulla ne autiotalot palamaan syttyisivät kuin jonkun tulitikkuleikeistä?
Näitä samanlaisia on kyllä muuallakin Suomessa. Kevät lienee näiden tapausten sesonkiaikaa, vai...
Täällä oli yks, kun jollain erikoisella syyllä käytöstä poistetun huoltoaseman nurkilla maastoa oli syttynyt palamaan... Toistaiseksi siis vain maastoa, mutta autiotaloja on tuon jälkeen palanut muutamakin... kiirettä pitää joillakuilla.
Ilmeisesti kuvittelevat, että vanhat rötisköt saa tuosta vaan pistää palamaan.... Kuvittelevat tekevänsä ympäristölle palvelusken...
tiktokissa on live menossa, kun joku vanha vpk:n talo palaa
Täällä Tampereellahan oli kanssa tuhopolttojen sarja lähimenneisyydessä.
No on kyllä kiva kun asuntoihin kulkeutuu asbestitalossa savut
asbestilevyä näyttää olevan seinissä
Jos se on joku työtön joka matkustaa pummilla junalla.
Kuulin huhua että Espoossa oli joku tapaus missä poikaporukka oli yrittänyt sytyttää autiotalon. Poliisi ei tehnyt mitään koska olivat 14 v.
Tampereellahan oli se pyromaani hiljattain, kärvensi juurikin autiotaloja. Taisi vaan saada jo tuomion aiheesta, sitä en seurannut tuliko ihan istuttavaakin.
Kaipa näitä sekopäitä enemmänkin tämän kokoiseen maahan mahtuu, vaikkei tarvitsisi. Onneksi edes näissä tapauksissa on poltettu asumattomia röttelöitä. Omaisuusvahinkoja toki tulee, mutta henkilövahingot ja laajempi vahinko ympäröiville rakennuksille on pienempi, kun nämä yleensä tuppaavat sijaitsemaan vähän syrjemmässä.
Vierailija kirjoitti:
Ykainäinen työtön siellä vaan harrastaa tulipaloja. Ei kannata huolestua.
Voihan se olla myös menestyvä yrittäjä ja perheenisä.
No onpa mystistä, että alueella jossa tonttimaa maksaa mansikoita, tonteilla lahoavista vanhoista tötteröistä halutaan eroon.
En kyllä yhtään keksi miten on mahdollista. Ehkä tarvitaan Sherlock paikalle?