Miksei nuorille voi suositella kuukuppia siteiden ja tamponien sijaan?
Nythän osa kunnista jakaa ilmaiseksi kertakäyttöisiä menkkasuojia. Voisi kuvitella että kestosuoja tulee halvemmaksi.
Kommentit (9)
Harva teini haluaa lotrata sen veren kanssa ja keitellä sitä kuppia puhtaaksi. Itse en aikuisenkaan halunnut sitä tehdä.
En olisi kyllä teini-iässä osannut käyttää kuukuppia. Parempi oli aloittaa siteistä ja harjoitella tamponeilla. Mutta onneksi kuukupit kuitenkin keksittiin. Mä saan ihoärsytystä kertakäyttöisistä kuukautissuojista.
Kuppi ei sovi kaikille. Itse olen yksi heistä, joiden anatomia ei sovellu kuukupin käyttöön.
Täytyy sanoa, että itse näin aikuisenakaan en halua käyttää kuukuppia. Se aiheuttaa kipua. Tamponin kanssa samaa ongelmaa ei ole. Toki joillekin myös tamponi aiheuttaa kipuja. Siksi ymmärrän, että helpoin tapa on tarjota siteitä.
Vierailija kirjoitti:
En minä ainakaan halua tunkea pilluuni mitään sinne kuulumatonta.
Impi Umpilampi? 😆
Mieluummin voisi jakaa kuukautisalushousuja, sopivat kuukautiskuppia paremmin teineille.
Oikeasti en ymmärrä, miksi ketään rassaa se mitä suojaa muut käyttävät kuukautisiinsa. Jokainen käyttää sitä mikä toimii itsellä ja tuntuu mukavalta ja se vaihtelee. Onneksi nykyään on monenlaisia vaihtoehtoja.
Teinille kuukuppi on monestakin syystä huono vaihtoehto. Keho ei ole välttämättä vielä valmis siihen, että sisään tungetaan asioita. Mieli taasen ei ole välttämättä valmis siihen, että lotrataan veren kanssa ja keitellään kuppeja. Aika monelle aikuisellekin se on ajatuksena kuvottava.
Vierailija kirjoitti:
En minä ainakaan halua tunkea pilluuni mitään sinne kuulumatonta. Siksi käytän siteitä.
Libresse kk alushousut ei vissiin tule kysymykseenkään?
En minä ainakaan halua tunkea pilluuni mitään sinne kuulumatonta. Siksi käytän siteitä.