Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lapsettomuushoitoja läpikäyneet/läpikäyvät... kysymys

Vierailija
11.02.2011 |

Luulin olevani konkari lapsettomuushoidoissa (ekat hoidot käyty v. 2006, joiden tuloksena ihana poika). Tämänpäiväiset tapahtumat kuitenkin pysäyttivät ja nyt surettaa paljon.



Kaiken piti olla ok ja tänään piti tehdä jälleen PAS. Kävikin niin että yksikään alkioista (6 kpl) ei selvinnyt sulatuksesta. :( Yhtäkkiä meillä onkin pakkanen tyhjä ja jälleen rankka IVF edessä. Aiemmin alkioiden kanssa ei ole ollut vastaavia ongelmia ja siirtoihin on päästy.



Kysymykseni kuuluukin, miten olette selvinneet tilanteesta missä yhtäkkiä kaikki alkiot onkin menetetty? Onko normaalia surra menetettyjen alkioiden perään?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
11.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Näin käy joskus. Meidän eka IVF oli aikanaan vaikea, eikä siitä jäänyt alkioita siirrettäväksi. Ja joskus ne alkiotei vaan selviä sulatuksesta. Uutta yritystä vaan! Jokainen IVF-kerta on erilainen, ainakin meillä oli. Jopa punkteerauskerrat oli erilaisia. Meillä on nyt 3 lasta. Jälkeenpäin et alkioita enää muistele, etkä niitä epäonnistuneita IVF:iä, ne menettää merkityksensä lopputuloksen rinnalla :-) Tsemppiä!!!

Vierailija
2/4 |
11.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jokaisessa vaiheessa on mahdollisuus mennä pieleen ja kun kyse nyt kuitenkin on noinkin herkästä asiasta, niin anna itsesi surra juuri niin paljon kuin on tarpeen.



Meillä on kolme PAS-lasta. Kaikkiaan saimme 21 alkiota pakkaseen, mutta sulatuksessa on tuhoutunut suurin osa. Kuopusta varten sulatettiin muistaakseni kaikkiaan kahdeksan alkiota. Jännitin asiaa junassa, koska meillä lähin hoitopaikka on noin 200 km päässä. Tuntui ihan hirveältä, kun en tiennyt matkustanko sinne aivan turhaan, matkaan kun oli lähdettävä jo ennen kuin sitä sulatuksen onnistumista kukaan pystyi sanomaan.



Toivottavasti selviätte vähillä hoidoilla. Onnea matkaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
11.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siitä olen kuitenkin samaa mieltä edellisen kirjoittajan kanssa, että ne alkiot menettävät merkityksensä. Sitä kesken jäänyttä prosessia saatat surra myöhemminkin, mutta sinällään ne alkiot eivät jää mieleen kummittelemaan.

Vierailija
4/4 |
11.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minun hoidoista on aikaa jo tosi kauan, mutta minun kohtaloni oli, että hedelmöityneet solut alkoivat jakautua epänormaalisti enkä koskaan päässyt alkion siirtoon asti. Se oli shokkitieto, joka saa vieläkin kyyneleet silmiin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi seitsemän neljä