Lyhet vai pitkät hiukset naisella? Hollywoodtähdistä vertailukuvat.
Tässä Hollywoodin naisista hyvät vertailukuvat lyhyillä ja pitkillä hiuksilla. Kyllä se vaan niin on, että pitkät hiukset aina paremmalta näyttää vai mitä mieltä?
https://www.is.fi/menaiset/tyyli/art-2000010367921.html
Kommentit (6)
Noissa oli muutama, jolle lyhyet sopi paremmin, muutama joille sopi molemmat ja muutama, joilla pitkät oli ehdottomasti parempi vaihtoehto. Eli en nyt yleistäisi, koska jo noin pienellä otannalla syntyy hajontaa. Ja makuasioitahan nuo on.
Joihinkin päihin lyhyt tukkaa soppii paremmin. Aika harvoihin, mutta kuitenkin.
Jos on kaunis kasvoiltaan, sopii kumpi tahansa. Jos kaunis pukeutuu säkkiin, on hän edelleen kaunis. Tossa vois olla tavis pirkot esittelemässä lyhyillä ja pitkillä hiuksilla. Varsinkin jos ikä on saanut jo kasvot valahtamaan.
Lyhyet hiukset sopivat gamine-tyypeille. Muille tyypeille pitkät hiukset sopivat yleensä paremmin.
Esim. Winona Ryder, Liza Minnelli, Twiggy, Mia Farrow, Audrey Tautou, Audrey Hepburn ja Jean Seberg ovat gamine-tyyppiä.
Pulloposkille pitkät, lonttoposkille lyhyet, anorektikoille kalju.
Lyhyissä hiuksissa sekä kasvonpiirteet että silmät tulevat paremmin esiin.