Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Voisko Suomeen tulla maksullinen korkeakoulutus?
16.04.2024 |
Koska tunnettu asia on, että ne joiden perheellä on varaa kustantaa lasten opinnot, on itsekin fiksuja. Eli heillä myös fiksut lapset. Köyhien lapset usein tyhmiä, joten he vois karsiutua pois korkeakoulutetuista, jos lukukausimaksut tulee.
Kommentit (3)
Sinusta ainakin näkee, kumpaa ryhmää edustat.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Tänä päivänä liian moni opiskelija päätyy suoraan työttömäksi, opintovelat niskassa ja rasitteena. Ja lähes joka alan opiskelijat. Tästä koituu vielä hyvin iso ongelma tulevaisuudessa. Harmi että päättäjät ei nyt viitsi katsoa yhtään tulevaisuuteen ja tärkeintä näyttäisi olevan se että pidetään tämän hetken omistava luokka tyytyväisenä.
Alue: Aihe vapaa
palkat ovat Suomessa koulutetuilla niin huonot, että maksullinen malli ei ole mahdollinen. Samoin työmarkkinat heikot täällä. Ei kukaan maksa tuhansia tai kymmeniä tuhansia vuosien koulutuksesta, jotta pääsee samoille tai hieman korkeammille nettopalkoille kuin bussikuski.