Onko tämä rasismia
Minulla oli eilen keskustelu siskoni kanssa ja hän viittasi henkilöön x perus wolt-kuskina. Eli hän sanoi, että koska henkilö on lähi-idästä/ulkomaalaistaustainen, niin hän näyttää wolt-kuskilta. Onko teidän mielestä tuo rasistinen? Hän ja hänen miehensä väittävät, ettei ole.
olisi sama asia, jos kysyisi seuraavalta lähi-idästä kotoisin olevalta henkilöltä, onko hän wolt-kuski ulkonäkönsä takia.
Kommentit (4)
Onhan se sitä itseään. Ei saa sanoa myöskään sandaalinkuluttaja, hiekkis, rättis... ect...
Ei ole rasismia. Intentio loukata puuttuu.
Jos joku sanoisi vähän ylipainoista miestä saunassa kaljapullo kädessä suomalaisen näköiseksi, niin sekään ei ole rasismia.
En koe kommenttia rasistisena. Tökerö se kuitenkin on. Ihmiselle tulee mielleyhtymiä. Näyttää herrasmiehelta, balettitansijalta, muusikolta, taiteilijalta, insinööriltä tai kehonrakentajalta. Linja-auton kuljettajat, taksin kuljettajat, pizzataksin kuljettajat ja wolt-kuljettajat. Kuljetusalalla on paljon ulkomaalaistaustaisia koska vähemmälläkin kielitaidolla pärjää. Näin he pääsevät myös aika nopeasti töihin ja tienaamaan oman toimeentulon. Kaikki työ on arvokasta, enkä siksi koe että vertaus ahkeriin ja osaaviin kuljetusalan ammattilaisiin olisi loukkaava.
Miksi halveksit wolt-kuskeja? Eikö mielestäsi työ kuin työ ole arvokasta