Lopetin sunnuntaina herkuttelun, nyt tippunut jo 2 kiloa!
Ja ihan pelkästään sillä, että jätin sokerin ja pienensin ateriakokoa (en elä nälässä silti)!
Uskomatonta! Enää 5 kiloa tavoitteeseen! Nyt jo maha ihanasti litistynyt kun nesteet lähteneet.
Ja tosiaan, syön normaalisti kaikki ateriat. Herkkujen tilalle omena jne.
Kommentit (8)
Tsemppiä jatkoon ja toivottavasti pysyt päätöksessäsi.
Paljonko olit tottunut herkkuja vetelemään?
Olen ollut karkkilakossa jo 2vuotta, että tähän asti ainakin on päätös pitänyt. Kyllähän sitä löysää jo oli, mutta ehkä painon putoamista nopeutti sekin, etten ollut ikinä oppinut syömään ruokaa juurikaan ja kun karkinsyöminen loppui niin ruokaahan se oli ruvettava nälkäänsä syömään.
Paino putosi 71kg->53kg ja saman painoinen olen edelleen.
Mun mitat oli sunnuntaina 173 cm/72 kg, nyt siis 70kg.
Kyllä mun on tullut jo vuoden vedeltyä päivittäin noin 500 kaloria liikaa herkuista päivittäin.
Vuodessa kilot tulleet ja nyt lähtevät! Urheillut olen kuten ennenkin, 3 kertaa viikossa, myös herkutellessani. Ehkä sieltä vielä viiden ylimääräisen kilon alta löytyy vielä se sama kroppa kuin ennenkin :)
T: Ap
Mulla menee niin, että mässäilystä tulee heti pari kiloa ja se tulee pms -oireiden takia....mässää ja mässää vaan. Kun ohi, niin kiristetään vyötä ja kilot tippuu. Paino jojottelee muutaman viikon välein, mutta onneksi kuitenkin vielä laskeekin jos sitten helposti nouseekin. Eikä kyse ole pelkästä turvotuksesta, kuten joskus luulin.
Uunivuokaan omenan siivuja, päälle kanelia ja uuniin (hiukan pohjalle vettä). Paistettujen omenoiden päälle vähärasvaista vaniljakastiketta.
Rasvatonta jäätelöä, banaania ja kaakaojauhetta = herkkupirtelö!
Rasvattomasta maidosta, hedelmistä, marjoista ja kaurahiutaleista tulee ihana aamujuoma.
hedelmillä, jogurtilla, leipomalla jotain hyvää esimerkiksi.
Tosin aika harvoin tekee mitään kummempaa mieli herkutella.
Sipseillä herkuttelin ennen myös, mutta nykyään ne maistuvat aika pahoilta, kun en muutenkaan juurikaan lisäaineita käytä. Herkkua on myös porkkanatikut dipillä tai juustofonduen kanssa noin esimerkiksi.
En juurikaan kaipaa mitään "herkutteluhetkiä", kotiruoan kanssa on usein fetasalaattia mikä on minusta todella hyvää.
Jäätelöä syön joskus ja leivon kyllä mielelläni mutta aika vähän tulee sitten kuitenkaan niitä omia leipomisia syötyä.
Itseltäni tippui ensimmäisen 9kk:n aikana 17kg pelkällä karkkilakolla ja sillä, että vaihdoin normaalilimun veteen ja lightlimuun.