Millon se R.R. Martin kirjoittaa ne kirjansa loppuun?
Kommentit (18)
No mut onhan R.R. Martinkin amerikkalainen?!
Vierailija kirjoitti:
No mut onhan R.R. Martinkin amerikkalainen?!
On juu, mutta vähän erilaisella koulutuksella ja aikakaudelta.
Tykkäsin kyllä enemmän Robert Jordanista. Poikansa viimeisteli tarinan ja se on todella massiivinen. Ajan Pyörä on mielestäni paras nykyfantasiaeepos. Tajuttomasti luettavaa, jos kestää ne Aes Sedaitten jaarittelut.
Ikä (75 v) ja ulkoinen habitus (vaikea ylipaino) ovat sellaiset, että pelkään, ettei enää jaksa ja milloin vain voi kuolema korjata, vaikka kuinka hänellä onkin rahaa hoidattaa terveyttään Yhdysvaltojen kalliimmissa sairaaloissa.
Luova työ yksin toimistossa omalla ajalla, omilla ehdoilla on vähän eri juttu kuin ojankaivuu. Useimmilla ei ole kykyä kirjoittaa edes sitä ensimmäistäkään kirjaa.
Tuskin kirjoittaa loppuun. Telkkarisarjan varsinkin viimeinen kausi oli juosten kustu. Äkkiä vain kasaan, että tyypit pääsi seuraavan sarjan kimppuun. Ekoilla kausilla tiivistä ja jännittävää tunnelmaa kasvatettiin pitkään kun taas lopussa kaikki äkkiä vain kasaan.
Tekoäly kirjoittaisi noi muutamassa päivässä. Olisi uskomatonta juonen käännettä ja fan serviceä. Näyttelijätkin korvataan tekoälyllä, kun ovat jo niin muuttuneet hahmoistaan.
Jonain päivänä meillä on tekoälyn kirjoittama ja näyttelemä 7. ja 8. kausi ja kaikki on ihan pähkinöinä, kun siinä on juuri se mitä haluttiin. Kaikki päähahmot kuolee ja yön kuningas istahtaa seitsemän valtakunnan istuimelle.
En odota enää viimeisiä kirjoja enkä usko että hän viimeistelee ne, eikä syy ole iässä tai ylipainossa. Kyllä hän olisi ne tässä vuosien vieriessä saanut tehtyä, jos olisi halunnut. Tässähän on jo viisi vuotta mennyt HBO:n sarjan päättymisestäkin. Hän on luultavasti kyllästynyt kirjasarjaan ja muiden odotuksiin jostain eeppisestä lopusta sille, ja on tyytyväinen siihen että luomansa maailma elää muissa teoksissa, kuten House Of the Dragon-sarjassa.
Uskon myös että jos Benioff ja Weiss olisivat pystyneet päättämään sarjansa faneja tyydyttävämmällä tavalla, Martin olisi ehkä saanut kirjoitettua sarjan päätöksen. Nyt suurimman osan kiinnostus vain lässähti.
Vierailija kirjoitti:
Ikä (75 v) ja ulkoinen habitus (vaikea ylipaino) ovat sellaiset, että pelkään, ettei enää jaksa ja milloin vain voi kuolema korjata, vaikka kuinka hänellä onkin rahaa hoidattaa terveyttään Yhdysvaltojen kalliimmissa sairaaloissa.
No miksei se sanele jollekin kirjoittajalle ja makaa suuressa sängyssä samalla kun jokun nuori nainen hieroo sitä ja välillä imaisee herkut talteen? Sehän on miljonääri.
Minusta ne kirjat ei enää pelaistaisi lopputulosta. Tykkään siitä maailmasta minkä Martin loi ja siitä voisi vaikak tehdä roolipelin, mutta koko Night King pilattiin. Minusta sen olisi pitänyt kasvaa voimaa koko ajan kun se kasvattaa armeijaansa ja kukistaa ne Daeneryksen käärmeet, joista tulee jääkäärmeitä ja koko Westeros joutuu pakenemaan Essokseen. Siellä sitten lähtevät jäljittämään Daeneryksen muita sukulaisia ja jotain taikavoimia etc. Tuntuu ettei äijä ollut lopulta kauhean hyvä tarinankertoja. Minulta tuli tämä idea tässä ihan alle minuutissa. Olen kai lukenut liikaa fantasiaa. ;P
Mä kans oletin että Westeros jäätyy kokonaan ja Essos sitten jossain vaiheessa hyökkää ja kukistaa sen Jääsedän.
Haukkasi liian suuren palan. Kirjasarja venyi ja paisui joka suuntaan, viides kirja ei edes aloittanut minkään kuromista kasaan vielä vaan esitteli vain uutta ja uutta. Kertominen junnasi täysin paikoillaan jo parin kirjan ajan. Olisi tarvinnut rautaista kustannustoimittajaa karsimaan rönsyjä, mutta kirjailijan ego ei tainnut sellaista kestää.
Luulen, että kirjasarja jää kesken. Valtava epäonnistuminen.
Harmitti se kuinka helposti ja nopeasti ne voittivat sen yön kuninkaan. Olisipa se yö kuningas tuhonnut etelän ja aiheuttanut paljon pelkoa ja kuolemaa sinne kermaperse kansoille, jotka koko ajan väheksyivät oikeaa pohjoista ja yön kuningasta.
Ei se ole maailmalle kirjasarjaa velkaa. Tekee jos haluaa ja ehtii.
Vierailija kirjoitti:
Haukkasi liian suuren palan. Kirjasarja venyi ja paisui joka suuntaan, viides kirja ei edes aloittanut minkään kuromista kasaan vielä vaan esitteli vain uutta ja uutta. Kertominen junnasi täysin paikoillaan jo parin kirjan ajan. Olisi tarvinnut rautaista kustannustoimittajaa karsimaan rönsyjä, mutta kirjailijan ego ei tainnut sellaista kestää.
Luulen, että kirjasarja jää kesken. Valtava epäonnistuminen.
Valtava epäonnistuminen? 5 kirjaa jotka olivat myyntimenestyksiä, valtavan suosittuja ja joiden perusteella tehtiin valtavan suosittu tv-sarja yleisesti heikkona pidetystä päätöskaudesta huolimatta. Mies nettosi miljoonia ja ylellisen elämän. Kirjasarja ei ehkä koskaan saa virallista päätösosaa, mutta en nyt kutsuisi tätä keissiä valtavaksi epäonnistumiseksi...
Minusta tuntuu ettei se niitä kirjoita loppuun kun näki miten paljon porukka vihasi kahta viimeistä tuottista. En itsekään tykännyt että kaikki sidottiin yhteen ja kaikista tuli kaikkien kavereita. Olisi pitänyt säilyä ainakin 20 eri henkilön tarinaa omalla polullaan. Sarjojen taso laski aivan sairaasti heti kun lähdemateriaali loppui. Benioff ja Weiss ei ole penaalin terävimpiä kyniä. Nehän on amerikkalaisia. Ei amerikkalaiset osaa kirjoittaa eeppistä saagaa.