Top-miehet ja markkina-arvoteoria.
Uskotteko näihin markkina-arvojuttuihin? Eli että ulkonäkö voidaan pisteyttää ja ihmiset asettaa paremmuus järjestykseen? Kyllä jotkut näiden mukaan elää ja on, mutta omalla kohdallani ei pidä paikkaansa.
Kommentit (2)
Ajattelin nuorena naisena, että miehet tai pojat voidaan laittaa paremmuusjärjestykseen vain ulkonäön perusteella, mutta nyt vanhempana (silti alle 30-vuotiaana) olen täysin eri mieltä. Mun mielestä fyysisesti viehättävän miehestä tekee se, että mies pitää huolta asioistaan, harrastaa liikuntaa ja on ystävällinen ja sosiaalinen, ja yleisellä tasolla miehekäs (esim. kasva parta). Ei mikään fitness-malli. Tämä taitaa olla täysin naisesta ja iästä ja kokemuksesta kiinni. En koe hoteimpia julkkismiehiä hotteina, sama naisissa.
Mun mielestä ihmistä ei voida pisteyttää luotettavasti. Kyllä ulkonäkö vie elämässä nuorena pitkälle, mutta se ei takaa sitä, että voit valita sun kumppanit vapaasti, ja että jokainen haluaa olla sun kanssa.
Uskon. Olenhan incel.