Kaikki munkit ja leivonnaiset on s marketissa vähintään 60 % kalliimpia kuin prismassa.
Tänään katselin kun vaikka kinkku juusto croisant maksoi prismassa 0.78 euroa niin s marketissa maksoi 1.39 euroa. Sitten hillomunkki oli jopa 1.49 euroa s marketissa kun prismassa hinta oli 0.69 euroa.
Kommentit (21)
Vierailija kirjoitti:
Niin?
Kauppiaalla on miljoona palkka koska ihmiset käy ostsamassa kalliimpaa ruokaa.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Niin?
Kauppiaalla on miljoona palkka koska ihmiset käy ostsamassa kalliimpaa ruokaa.
Millä hiton "kauppiaalla"? 😳 😂
Vanhat ihmiset ei tajua ettei s-ryhmässä ole kauppiaita.
Mitä pienempi putiikki, sen korkeammat hinnat. Paitsi Citymarketissa. Käypä huvikseen katsomassa karkkipussien hintoja siellä, niin kaikki muut kaupat alkavat tuntua halvoilta.
Ei haittaa. En saa syödä leivonnaisia.
Oliko aloituksen tarkoitus kertoa kuinka vähän ap ymmärtää kaupan busineksesta vai mitä tässä nyt haetaan?
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Niin?
Kauppiaalla on miljoona palkka koska ihmiset käy ostsamassa kalliimpaa ruokaa.
Jokainen voi ihan itse päättää mistä ruokansa ostaa.
Hittoako sinne S-markettiin työnnyt, kun on kerran kalliimpi kauppa? Muuta Prismaan asumaan ja syömään!
No jos ei rahat riitä pullan ostamiseen, niin sitten niitä ei osteta.
Mitä sitten! Ei ole pakko ostaa! Jokainen päättää ihan itse mitä ostaa, ja mistä.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Niin?
Kauppiaalla on miljoona palkka koska ihmiset käy ostsamassa kalliimpaa ruokaa.
S-ryhmällä ei ole kauppiaita 🤦🏼
Tällä palstalla pyörii porukkaa, jotka eivät ymmärrä ympärillään olevasta maailmasta juuri yhtään mitään. Lauotaan mielipiteitä jostain asiasta josta ei ole mitään todellista käsitystä.
Niin! Ja kioskilla kokistölkki maksoi 100% enemmän kuin Halpa-hallissa! Kioskikauppiaat ovat häikäilemättömiä miljonäärejä ja ryöstävät asiakkaansa!
Ei haittaa, syön harvoin niitä. Prisma on sen verran kaukana että en lähde sinne asti. Ässä on kodin lähellä.
Munkki silloin tällöin niin eipä ole kallista. Mut jos niitä pitää ahtaa 7 päivässä niin tuntuuhan se jo. No, läskeillä on läskien ongelmat.
Fingerpori sanoisi: ei käynyt hyvä munkki
Ainakin täällä Kuopiossa S-markettien hinnoittelu vaihtelee sen mukaan, onko vieressä kilpailijaa, lähinnä Liiteriä.
Samainen paistopisteen riisipiirakka, myymälässä jossa Liiteri ei ole lähellä, 0,39€. Lidl vieressä, piirakan hinta 0,32€. Sama kuin Prismassa.
Yli 20% hintaero samalla tuotteella ei tunnu oikein kohtuulliselta. Alueellista asemaa käytetään härskisti hyväksi, kun ei ole kilpailijaa.
Ja tämä on kaiketi se menevin tuote kaikissa myymälöissä?
Tässä olisi S-ryhmällä kilpailuetu, jos hinnat olisivat yhtenäiset, ainakin omien merkkien osalta.
Kalliimpia ovat eikä S-marketissa, ainakaan minun lähisellaisessa ole valikoimassa korvapuusteja joka lienee Suomen suosituin leivonnainen ja jotka on sentään vähän epäterveellisempiä kuin munkit ja viinerit. Ne pitäisi sulattaa, liikaa vaivaa henkilökunnalle.
Käyn ainoastaan K- ryhmän kaupoissa joten en voi kommentoida sen enempää. K- ryhmässä hyvät tuotteet eikä mitään huonolaatuisia myydä. Tuoreita juurekset, kasvikset ja hedelmät sekä palvelutiski toimii hyvin ja herkulliset tuotteet saan sieltä. Euroni vien mielelläni K- ryhmän kauppoihin ja Citymarkettiin. En myöskään käy saksalaisessa.
Tyytyväinen K- ryhmän asiakas. Laadusta ja hyvästä ruoasta maksan mielelläni enkä hintalappua katso. Ostan sen mitä tarvitsen.
Niin?