Lapsi kysyy: selitä kutina
Äiti, mitä mussa tapahtuu kuin kutisen.
Mikä mussa kutisee. ;DD
Kommentit (9)
Niin sanon ainkin pojalle (5v) jos asia koskee pippeliä :DD
Esim. "miks mun pippelistä tulee välillä iso?" Apua :D
Kauhean vaikea selitellä itsestään selviä asioita ja kolmen laspen kanssa noita kysymyksiähän riittää :)
Aloitushan koski lapsen hauskaa kysymystä ja yleensä sitä, että mitä asioita pikkuset oikein miettivät. Eikä perin pohjaista selitystä siitä mitä kutina on. Vois lapsilla monttu loksahtaa auki, kun alkaisin kipureseptoreista ym. luennoimaan!
Eikö ydinperheessä tosiaan äiti voi kertoa pippeliasioista tai isä pimpsa-asioista? Pidän jotenkin hassuna, että jos lapsi kysyy niin siihen ei itse vastaa :S Miksi?? Siis etkö ihan oikeasti tiedä, vai etkö vaan halua miettiä miten lapselle asioista puhutaan? No, ehkä sä olet vaan outo poikkeus.
Juu, mulla on vähän suppea näkökanta aiheeseen kun olen pojan yh :D mutta en tosiaan ikinä oo tullut edes ajatelleeksi että jos lapsi kysyy jotain niin en vastaisi.. jos en jotain tiedä, niin selvitetään yhdessä netistä tms. Tästä johtuen oon lapseni mielestä maailman viisain ihminen :D
Aloitushan koski lapsen hauskaa kysymystä ja yleensä sitä, että mitä asioita pikkuset oikein miettivät. Eikä perin pohjaista selitystä siitä mitä kutina on. Vois lapsilla monttu loksahtaa auki, kun alkaisin kipureseptoreista ym. luennoimaan!
Kyllä lapsetkin ymmärtää aika paljon, kun asiat selittää heille sopivalla tasolla. Eli että ihossa on sellaisia kohtia, jotka ovat herkkiä kivulle ja että kutina on samojen kohtien pienempää herkistymistä. Meillä on fysiologien kirja, josta on hyvä näyttää kaaviokuvaa ihon rakenteesta kipu- ja paineantureineen :)
Niin sanon ainkin pojalle (5v) jos asia koskee pippeliä :DD Esim. "miks mun pippelistä tulee välillä iso?" Apua :D Kauhean vaikea selitellä itsestään selviä asioita ja kolmen laspen kanssa noita kysymyksiähän riittää :)
Eli ei tarvitse lähteä koko lisääntymistä selittäämään, jos lapsi ei sitä itse kysy, vaan tuohonkin voi vastata, että pippeliin kertyy välillä enemmän verta ja silloin se kasvaa isommaksi ja jöpöttää. Yleensä tuohon tietysti tulee sitten se miksi-kysymys :D
Juuh, kyllä tiedän niin pippeli kun pimpsa asioistakin! Mun mielestä se nyt on vaan hauska juttu, kun sanon sille "et kysyppä iskältä". Saa iskänkin hetkeksi hämilleen.
Ja miksi ihmeessä PIENELLE lapselle tarvitsee puhua niin kirjanomaisesti. Ihan en halua pienelle pojalle alkaa juurta jaksaen selittämään anatomiaa! Ei lapselle tarvi kaikkea selittää yksityiskohtaisesti. Kerrotaanhan lapsille seurakunnan kerhoissakin kaikkea jeesus diipa daapaa, eikä se ole totta. Niin miksi ihmeessä mun pitäs opettaa anatomiaa mun lapsille, kun voi asioita vähän kaunistellakkin. On tässä vielä siihen paljon aikaa, jolloin oikeasti kannattaa opettaa kaikki alusta alkaen.
Menin aivan hiljaiseksi, enkä osannut sanoa mitään järkevää :D