Positiivinen ketju työttömyydestä
Kerätäänpä työttömyyden hyvät puolet.
Ei tarvitse herätä aikaisin.
Ei väsytä.
On aikaa tehdä asioita, vaikkapa mietiskellä.
Jatketaan listaa
Kommentit (31)
On aikaa auttaa muita ja osallistua.
Ei tule osteltua juuri mitään eikä matkusteltua, joten hiilijalanjälki olematon.
Ei tarvitse sietää työkavereita, eikä pikkupomoja.
Ehtii hyvin valmistaa laadukasta ruokaa halvalla.
Puutarhakautta odotellessa voi rauhassa suunnitella tulevaa kesää.
Ketään ei kiinnosta jos kaadun kadulle ja kuolen.
Stressitaso laski huimasti.
Suurin osa stressiin liittyvistä kroonisista sairauksista ei oireile (vatsa, päänsärky, selkä jne.).
Ulkoiluun ja liikuntaan on niin paljon aikaa kun haluaa
Aikaa opiskella mitä mieleen tulee, lukea kirjoja, kuunnella musiikkia
Elämänlaatu olisi huiman hyvä, jos vaan ei olisi rahasta puute.
Voi keskittyä lasten kasvattamiseen ja koulussa pärjäämiseen. Ehditään jutella, katsoa läksyjä yhdessä, harjoitella kokeisiin, ulkoilla tai vaan lepäillä ja hassutella. Ei tarvitse kiireisenä ja stressissä laittaa lapsia kasvamaan ruutujen ääreen.
Iltavirkulle introvertille elämä on helpompaa työttömänä. En ole työn vieroksuja, mutta agraariyhteiskunnasta peräisin oleva aikataulu ei tuo parhaita puoliani esiin. Tekisin mielelläni alani etätyötä kotona omassa rytmissäni jos olisi tarjolla ja kannattavaa. Viime hallituksen työllisyyssuuunnitelmat loivat valoisaa kuvaa tulevaisuudesta, mutta nyt on vedetty sinimusta huppu päälle.
Luova ajattelu kehittyy, kun miettii ilmaisia tai erittäin halpoja tapoja harrastaa liikuntaa ja saada muuta sisältöä päivien pitkiin tunteihin.
On ihanaa sluibailla ansiosidonnaisella ja töitä tarvii hakea vasta, kun se loppuu.
Aikaa on tehdä käsitöitä. Rakensin talvella veneen ja nyt odottelen vesille laskua.
Ensi talveksi haaveilen polkupyöräileväni Espanjaan tai Turkkiin. Se ei ole kallista.
oon 54 ja ollut työttömänä yht 2kk sen jälkeen kun täytin 18. Elämäni kauhein 2kk
Tärkeimmät seikat jo ilmoitettu. Justiinsa tää huolettomuus ja ei tarvi stressaantua ja rasittua töissä. Pelirahaa tulee 590e kuussa ilmaiseksi. Kyllä siitä fiksu hyvin syö 300e:lla ja loput sukanvarteen. Kerran vuodessa edullinen äkkilähtö etelään. Kun tottuu vähän budjetoimaan niin rahat riittää hyvin.
On aikaa harrastaa mitä haluaa. Hiihtää, kävellä, kalastella, lukea. On aikaa tavata ystäviä. Ei ole paineita töistä, aikatauluista, inhottavista ihmisistä. Kesä on tulossa ja aurinkoiset päivät...en keksi oikeastaan kuin yhden negatiivisen puolen eli ei paljon rahaa mutta se on oikeastaan pieni murhe jos sitäkään.
En ole koskaan ollut työtön, nyt olen eläkeläinen. Satuin syntymään hyvään aikaan 1955.
No jaa, mä herään joka aamu klo 6 ja olen kuolemanväsynyt.
Vierailija kirjoitti:
Ketään ei kiinnosta jos kaadun kadulle ja kuolen.
Olen työtön ja nauroin tälle ihan liikaa :D
Vierailija kirjoitti:
Tärkeimmät seikat jo ilmoitettu. Justiinsa tää huolettomuus ja ei tarvi stressaantua ja rasittua töissä. Pelirahaa tulee 590e kuussa ilmaiseksi. Kyllä siitä fiksu hyvin syö 300e:lla ja loput sukanvarteen. Kerran vuodessa edullinen äkkilähtö etelään. Kun tottuu vähän budjetoimaan niin rahat riittää hyvin.
Taas tää 590e peliraha. Ei kaikki saa toimeentulotukea ja silloin se työmarkkinatuki ei riitä mihinkään kun siitä pitää maksaa ihan kaikki.
Rahaa tulee tilelle tekemättä mitään