Millaista ryhmämatkaa suosittelisit paljon yksin reissanneelle semisti epäsosiaaliselle sinkulle? Ei kuitenkaan mitään ns. sinkkutapahtumaa?
Paljon reissannut yksin, mutta viimeisimmällä reissulla tuli jonkinlainen masennus yksin olosta, eikä huvittanut oikein yksin syömäänkään mihinkään ravintolaan tms.
En siis tarkoita sellaista varsinaista järjestettyä sinkkumatkaa, jossa on pääasiallisena tarkoituksena löytää kumppania, mutta mitä sellaisia ryhmämatkoja suosittelisitte, jossa sinkku ei ole outolintu pariskuntien ja perheiden joukossa?
Kommentit (22)
Vidhu mikä kysymys. Matkustaa minne? Matkusta bussilla vaikka Forssaan tai Porvooseen ja osta kaksi lippua bussiin niin saat olla semisti yksin.
En suosittele mitään paljon reissanneelle. Paljon reissannut jo itse tietää mitä haluaa ja mitä haluaa välttää.
Joku epätavallisempi kohde, ehkä johonkin harrastukseen liittyvä. Usein nuo teemalliset ryhmämatkat ovat niin kalliita, ettei ainakaan meidän perheessä sellaiselle olisi edes rahaa lähteä kuin ehkä yksi kerrallaan.
Olet kuin minä. Tykkäisin reissata mutta en yksin. Lapsi jo nuori mies joten en enää hänen kanssaan matkusta. Enkä äitini, 77. Olisi ihanaa kun olisi reissukaveri.
Olen myös semisti epäsosiaalinen 😁
N55
Joku festari tai vastaava. Siellä voi olla yksin ja samaan aikaan kaikkien kanssa.
Vierailija kirjoitti:
Ihmiselle, joka käyttää sanaa "semisti" suosittelen itsemurhaa.
No anteeksi väärä termi. Tarkoitan, että osaan käyttäytyä sosiaalisissa tilanteissa, mutta en välttämättä ole kovin aktiivinen aloittamaan / pitämään yllä keskustelua tuntemattomien kanssa.
Ostan ihan tavisryhmäreissun ja ostan sitten päivämatkoja erikseen. Joskus ostan itse lennot ja hotellit ja sitten ostan paikalliselta firmalta päiväretkiä.
Ostan puolihoidolla matkan, kun en viitsi yksin lähteä illalla syömään. Osallistun kaikenlaisiin retkiin.
Pidätkö joogasta? On paljon joogamatkoja ja -retriittejä, joissa saa samalla seuraa. Taikka ohjattu vaellusmatka.
Matkaseuraa-sivuilta voi löytää sopivan matkakumppanin. Minäkin olen paljon matkustanut yksin, mutta kerran löysin matkakumppanin ko. sivuilta. Oli ihan mukava matka.
Albatros-ryhmämatkoilla on yksin yhdessä -kohteita
Vierailija kirjoitti:
Albatros-ryhmämatkoilla on yksin yhdessä -kohteita
Eli onko tuossa kaikki kyseisellä matkalla olevat omissa huoneissaan?
Jos sinulla on jotain harrastuksia tms kiinnostusten kohteita, niiden parista voi ehkä keksiä jotain. Esim vaellus, maastopyöräily, viinitilamatkailu tms. Joissain paikossa on ihan mukavia retkiä, myös ruokailuteemaisia. Baarikierroksiakin on. Esim trip advisorista niitä löytää helposti.
Leville , ei tarvitse olla yksin.
Parempia matkoja tarjoavat firmat järjestävät hyviä ryhmämatkoja, jotka usein ovat vielä kiertomatkoja. Sellaisen ohjelman järjestäminen itse ei ole helppoa eikä aina edes mahdollista. Näillä matkoilla osallistujat ovat sopivasti tavanomaista sivistyneempää ja maailmaa nähnyttä väkeä. Yhden hengen huoneesta joutuu lisämaksun yksin matkustava maksamaan ikävä kyllä.
Joku teema- tai kiertomatka, niissä tehdään porukalla siirtymiä/retkiä/vierailuja, mutta on päivittäin myös hetkiä yksinoloon ja useimmiten on myös puolikkaita tai kokonaisia päiviä omatoimiseen tutustumiseen. Mikään perus pakettimatka ei ole sellainen jossa oltaisiin yhdessä tietyllä porukalla.
Taidan olla epäsosiaalisempi kuin ap enkä menisi ryhmämatkalle. Itse otan majoituksen kokkausmahdollisuudella, niin ei tarvii mennä ravintolaan, jos ei erityisesti halua.
Mutta katsoin juuri Suomen Ladun Kiilopään tarjontaa ja siellä oli viime viikollakin jotain eri aktiviteetteja päivittäin, kuten lumikenkäretkiä yms, joista ajattelin, että oikeastaan voisi olla aika kivaakin. Toisi vähän rytmiä päivään ja ehkä ei vaadi sosiaalisuutta. On kauan siitä, kun olen majoittunut tuonne, mutta silloin myös päivittäiset saunavuorot oli jossain määrin sosiaalisia ja pihallakin saattoi vaihtaa jonkin sanan muiden majoittujien kanssa.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Albatros-ryhmämatkoilla on yksin yhdessä -kohteita
Eli onko tuossa kaikki kyseisellä matkalla olevat omissa huoneissaan?
Yleensä noissa on mahdollisuus yhden hengen huoneeseen lisähinnasta. Ei oo mitään ryhmämajotuksia, jos sitten kohde oo sellanen jossa ei vaihtoehtoja. Selviää yleensä matkan tarkemmasta kuvauksesta. Joskus ollu ainaki firmat Tema ja Aventura joilla myös teema ja kiertomatkoja. Noilla hakusanoilla löytyy varmasti lisää.
up