Missä iässä poika/ tytär on saanut/ tarvinnut 1. deodorantin?
Oletteko ostaneet antiperspiranttia/ alkoholitonta tai onko jotain muita järkeenkäypiä esteitä lapsella?
Deodorantti lapsella kirjoitan nämä nyt sitten hakusanaksi. Kun tällä hiivatin haulla ei löydä yhtään mitään :(
Kommentit (9)
Siis eräänä kauniina päivänä kun lapsi tuli kotiin.
Iski kuin salama kirkkaalta taivaalta. En osannut odottaa näin kertakaikkista yllätystä! ;)
Käytiin tutkimuksissakin, ettei ole liian aikaisin alkamassa murrosikä. Ei kyllä löytynyt mitään poikkeavaa, paitsi haiseva hiki (ja mun mielestä tukkakin vähän rasvoittuu).
Tytöllä alkoi yllättäen kainalohiki haisemaan ekaluokkalaisena.. Yllätyin kyllä suuresti, ostin hänelle rexona girl-suihkusaippuan ja dödön joita hän nyt ylpeänä käyttää! Ja vuotta nuorempi sisko haistelee itseään epätoivoisena, josko hänkin pian saisi "omia" jutskia..
En tiedä onko noin pienen hienhaju normaalia, mutta dödö on auttanut ja muuta murkkuoiretta ei näy!
mutta keskimmäinen käyttää jo nyt, vitosluokkalaisena - tarvetta on. Kuopus (9v)käyttää satunnaisesti koska isoveljetkin käyttävät. Poikia siis kaikki.
Meillä pojalla alkoi hiki haista 6 vee eli eskarissa! En halunnut vielä deutskaa käyttää, mutta sain vinkin lasten sairaanhoitajalta että käytä puhtaalle iholle vauvatalkkia! Toimii ainakin meillä! Nyt ei hien hajun takia tarvi enää käydä suihkussa kun joka toinen päivä. Alapään pesen päivittäin. Poika nyt ekaluokkalainen, hoikka ja liikkuvainen. Murkkuiästä ei vielä merkkiäkään.
Tyttö 14v. Muutkaan perheessä ei käytä deodoranttia, pestään kyllä usein itsemme.
Mutta itse muistan tarvinneeni kuudennella luokalla eli 12v silloin alkoi hiki haista. Liittyy varmaan hormoneihin koska sitten alkoi menkatkin.