Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Niinistö ei yllättäen tehnyt arvonimistä päätöksiä Vanhanen ei saanut korkeaa tunnustusta

Vierailija
29.02.2024 |

Vakiintuneen käytännön mukaan presidentti Niinistö on päättänyt ansioituneille suomalaisille myönnettävistä arvonimistä kaksi kertaa vuodessa. Syksyllä marras-joulukuussa ja keväällä touko-kesäkuussa.
Nyt tästä käytännöstä poikettiin ensimmäistä kertaa, vaikka arvonimilautakunta oli valmistellut esityksensä normaalissa aikataulussa ja lähettänyt ne tasavallan presidentin kanslialle.
Arvonimilautakunnan sihteerinä toimiva erityisasiantuntija Merja Saaritsa-Lantta valtioneuvoston kansliasta (VNK) kertoo, että tasavallan presidentin kanslia (TPK) ilmoitti lautakunnalle ensin joulukuussa, että arvonimien myöntämistä siirretään tammikuulle.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/b26c4551-0591-45f8-b060-50b878592…

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
29.02.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt on sitten alettu kirjottelemaan vähemmän mairittelevia juttuja väistyvästä presidentistä, eikö istuvaa presidenttiä uskalleta tai vaan haluta arvostella?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän neljä kaksi