Käytettyjen autojen firmat (SAKA ym.) kusettavat asiakkaitaan tahallisesti lykkäämällä rahojen maksua asiakkaille 2-3 viikkoa
Ei koske pelkästään SAKAA vaan yleinen toimintaperiaate.
Ne tätä kautta rahoittavat omaa toimintaansa osittain kuluttajien niille "lainaamalla" korottomalla luotolla. Ja lisäksi pistävät kuluttajan maksamaan ylimääräisiä vakuutusmaksuja + ajoneuvoveroja, joita kuluttjan ei tarvitsisi enää oikeasti maksaa.
Kuluttaja voi tietysti "kostaa" kauppiaalle siten, että käy Trafin sivuilla poistamassa oman ajoneuvonsa kokonaan tieliikennekäytöstä.
Erittäin törkeä toimintatapa, mutta nei tietää että harva kuluttaja valittaa ja jos joku yksittäinen kuluttaja alkaa siitä huutamaan, niin ne maksaa "nopeutetusti" sille rahat.
Siis tämä koskee kauppoja, jotka tehdään ns. "käteiskauppana". Tällöin myyjän pitäisi lähes välittömästi maksaa kuluttajalle rahat tilille kun kuluttaja myy auton tällaisella kauppiaalle.
Kommentit (6)
Ne vetoaa että "toimistossa on vähän kiireitä", mutta sitten jos joku valittaa ylemmälle pomolle, niin rahat tulee 3 tunnissa tilille...
Muuten voi kestää viikkokausia.
Tahallista toimintaa.
Jos yritykselle suomessa on asiakkaina muita kuin toisia yrityksiä tai valtio niin kusettaminen huijaaminen valehtelu ja suorat petokset asiakkaita kohtaa on perus päivän työ. Suomessa ei ole yhtään rehellistä yrittäjää tai sijoittajaa
Epäilenpä, että syy noin "varausmaksuihin" on pyrkimys sitouttaa ostaja hätäisiin kauppoihin. Takana on siis sama logiikka kuin Sector Alarmilla ja Verisurella eli tarjoukseen pitää tarttua heti ilman harkinta-aikaa.
Miten voi poistaa sellaisen auton tieliikennekäytöstä jota ei enää omista?!
Sun käytetyn auton pennosilla saa vaikka mitä aikaiseksi kahdessa viikossa?
Maailman vanhin kikka venkoilla maksun kanssa. Sillä rahalla ehtii teh paljon muuta parissa viikossa.