Kokemuksia suurtalouskokin työstä/kokin työstä yleensä/koulutuksesta (ammattikoulu)
Oon miettinyt että suurtalouskokin työ vois olla mulle sopivaa.
Ensin pitäisi kai opiskella ravintola- ja cateringalan perustutkinto ja sen jälkeen voi ammattitutkintona opiskella suurtalouskokiksi. Millaisia kokemuksia sinulla on noista koulutuksista, tykkäsitkö? Millaisissa paikoissa olit harjoitteluissa? Pitääkö olla joku superluova ruuanlaittaja jo valmiiksi vai riittäkö että tykkää seurata valmiita reseptejä? :D
Ja sitten itse työ. Kerro vapaasti kokemuksiasi. Oon ymmärtänyt että on toki kiireistä ja fyysisesti raskasta, mutta selviääköhän siitä, pitääkö ensin alkaa kuntokuurille? Elääkö yksi ihminen sillä palkalla, paljonko sinulla jää käteen? Millaisessa paikassa työskentelet? Ovatko työkaverit mukavia?
Kiitos vastauksista jo etukäteen!
Kommentit (10)
^^ Haluaisin kysyä minkälaiseen simputukseen olet törmännyt tai itse kokenut? Harmittaa kun tuntuu että sellaista on joka alalla, ei ihme ettei jotkut edes halua mihinkään töihin...
Olen siis jo aikuinen, unohdin mainita aloitusviestissä. Minulta puuttuu vielä ammatillinen tutkinto ja olen ollut välillä työttömänä, välillä varastotöissä. Meillä päin on alan perustutkinto myös jatkuvassa haussa eli siinä varmaan yleensä aikuiset hakee. Jos aikuishakijoista muodostetaan ryhmät niin luulisi että hakijoilla olis motivaatio kohdillaan. Sitä vaan pelkään jos meidät laitetaankin sen juuri peruskoulusta tulleen nuorison ryhmään. :( Täytyy kai kysellä koululta miten toi hakuhomma ja ryhmät toimii.
Kiinnostaisi vielä erityisesti se, millaisiin harjoittelupaikkoihin ravintola- ja cateringalan perustutkinnossa yleensä päästään? Pääseekö ihan suurtalouskeittiöihin (esim. kouluun) vai johonkin pienempiin ravintoloihin?
Itseäni siis kiinnostaisi juurikin suurtalouskeittiöt, ja en haluaisi mihinkään hienostoravintoloihin töihin.
-ap
En voi kyllä suositella. Olin vähän reilu 10 vuotta alalla ja sitten riitti. Soveltaa et saa reseptit on tarkkoja. Paine ja kiire lähes kokoajan.
Palkka pieni ja lomautuksia luvassa kesäisin ja joulun aikaan ainakin kouluissa.
Työkaverit oli ihan mukavia ainakin niissä paikoissa missä olin.
Moni ton koulutuksen saanut päätyy töihin kauppoihin ja varastoihin. Itse tunnen viisi.
Älä hae. Itse tein sen virheen ja kadun syvästi. Heitin hukkaan mahdollisuuden hankkia kunnon ammatti ja työ tämän pskan takia. Jos päätät kuitenkin hakea, muista nämä sanani 10 vuoden kuluttua.
Aina kiire. Töitä tehdään kellon kanssa. Kahvitaukoja ei tietenkään ole, palkka työn vaativuuteen ja raskauteen nähden paska.
Nykyään kuulemma paljon ulkolaisia.Luovuutta työssä ei ole...arvostus nolla
Älä lähde siihen juttuun
täysi paskaduuni raskasta kaikin tavoin
Sehän on vaan se yks koulutus, ei useampia. Itse ollut jumalattoman kokoisessa keskuskeittiössä ja koulussa töissä. Siistii heittää jo valmiiksi kuoritut perunat jättikattilaan ja tehdä niistä muusia. Samoin laittaa kalapuikkoja liukuhihnalle. Helppoa linjastoduunia, jos sitä halua.
Alaa kyllä jo vaihtanut, n. 4 vuotta olin alalla.
Ammattitaitoa on nimenomaan kyky seurata reseptejä ja toisintaa ruokalaji täsmälleen samalla tavalla joka kerta. Luovuus ei kuulu siihen kuvioon.
Palkka on jotain kahden tonnin pintaan brutto. Sillä elää jos elää, riippuu suuresti asumiskustannuksista.
Alaan perinteisesti kuuluu simputusta vasta-alkajia kohtaan, ja kaikissa paikoissa ei neuvota eikä opasteta kuten kuuluisi, mutta tää on täysin tapauskohtaista. Jotkut konkarit on luonnevikaisia kuspäitä, monet kuitenkaan ei. Töitä riittää, joten aina voi lähteä uuteen paikkaan jos vanhassa törmäilee näihin passskapäihin.
Kouluissa on tyyppejä, joilla ei ole motivaatiota, ja tämä pätee sekä oppilaisiin että opettajiin.
Ehdotan myös, että jos mahdollista, mieti valmiiksi myös seuraava ammatti, koska harva jaksaa/haluaa tehdä noita hommia loputtomiin. Esim yhdistelmä kokki-ravitsemusterapeutti on ihan pätevä.