Kaveri haalii liikaa tekemistä ja sit valittaa kiirettä
Joka kerta jos erehdyn kysymään kaveriltani, mitä kuuluu, hänelle kuuluu kiirettä ja hirveästi rästihommia. Joka. Ikinen. Kerta.
Hän voivottelee kiireitään, mutta haalii silti koko ajan lisää tekemistä. Jos hänellä on vähänkään vapaata, hän alkaa esim. remontoida tai opiskella ja sitten taas voivottelee, kun on niin paljon hommaa. Hän ei voi kuulemma pitää lomaa, koska töitä on niin paljon eikä kukaan muu ole niitä tekemässä. Ei, ei ole yrittäjä.
Ongelma ei ole se, että hänellä ei olisi aikaa mulle, päinvastoin yritän nykyään vältellä häntä. :D Oon jo lakannut pitämästä häneen päin aktiivisesti yhteyttä, koska aina jos kysyn kuulumisia, sieltä tulee ne samat jorinat. En jaksa kuunnella ongelmaa, joka on ihan itse aiheutettu.
Mutta törmäämme välillä kaupoilla tai lasten kautta tai sit häneltä tulee hyvän joulun tms toivotus ja siinäkin yhteydessä hän joka kerta muistaa mainita miten monta rautaa hänellä on tulessa.
Miten pääsen hänestä eroon?
Kommentit (9)
Vierailija kirjoitti:
Se kiire on sellaista statusta, jota hankitaan ja samalla kerätään pisteitä siitä, että voi miten hakera sinä oletkaan.
Ihan puhdasta itsensä killottelua.
Poikkeuksena ne, jotka pakenevat traumojaan jatkuvalla touhottamisella, eivätkä pysty pysähtymään hetkeksikään koska demonit saavat kiinni ja joutuisi käsittelemään asioita.
Oon samaa mieltä sun kanssa. Haluaa kai tuntea itsensä tärkeäksi ja merkitykselliseksi. Luulen että mukana on myös tuota kyvyttömyyttä pysähtyä ja olla tekemättä mitään, koska siitä voisi tulla syyllinen olo, että on "jouten".
Ap
Ei ole vielä tajunnut että on itse aiheutettua.
Miten jaksat noin toksista ihmistä.
Ystävyys on lahja. Sitä tulee mitä sattuu saamaan.
Mä teen noissa tapauksissa niin, että alan jorisemaan yhtä hulluna. Tajuavatpa, että on tässä muillakin elämä.
Entinen naapurini jorisi kaikki asiansa aina kaupoilla. Lopetin kuuntelemisen ja latasin omat kuormani.
Jo loppui joriseminen. Nykyään tervehditään.
Mene kiiren takse jotta pääsee sinusta eron.
Mulla oli aikanaan kaveri joka löi kaksi kärpästä yhtä aikaa. Kävi ekana yhdellä kaverilla kylässä jonka jälkeen mun luo. Valitteli kun nämä kyläilypäivät on niin rankkoja! Juu, enpä enää kutsunut käymään.
Vierailija kirjoitti:
Mene kiiren takse jotta pääsee sinusta eron.
Arvasin että joku ehdottaa tätä. Siis että hän vetoaa kiireisiin siksi että hänen ei tarvitsisi tavata mua. Mutta kuten sanoin, en pidä häneen päin yhteyttä ja hän se aloittaa aina ne jutustelut. Ei minusta tarvitse "päästä eroon", hän voivain lakata ottamasta yhteyttä.
Se kiire on sellaista statusta, jota hankitaan ja samalla kerätään pisteitä siitä, että voi miten hakera sinä oletkaan.
Ihan puhdasta itsensä killottelua.
Poikkeuksena ne, jotka pakenevat traumojaan jatkuvalla touhottamisella, eivätkä pysty pysähtymään hetkeksikään koska demonit saavat kiinni ja joutuisi käsittelemään asioita.