Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

On jo jonkin aikaa mietityttänyt AV:llä...

Vierailija
23.12.2010 |

... että miksi ihmeessä asiallisiinkin kysymyksiin ja kommentteihin tulee niin usein lievemmin sanottuna asiatonta kommenttia/vastakommenttia? Olen nähnyt herjausta, haukkumista (vieläpä sanoilla jotka olisivat painokelvottomia), alentamista, ilkeilyä, julmuutta...



Enkä puhu nyt provoilusta vaan ihan oikeista kysymyksistä ja vakavasti kirjoitetuista kommenteista (no joo, joskus kieli poskella, mutta eivät ole silti trollaamista tai provoilua).



Myönnetään, olen käynyt täällä vasta muutaman kuukauden, mutta monesti joitain kommentteja lukiessa tulee paha mieli sen puolesta ketä siinä haukutaan, tai jolle vastataan muuten ilkeästi tyyliin "etkö nyt muka tuota tiennyt, senkin *******" tai "Sut sais viedä saunan taakse ja ampua kun olet noin ********"(tähdet omaa sensurointia).



Mikä ihme ihmisiä vaivaa? Onneksi moderointi poistaa pahimmat (ilmoituksesta ainakin, en tiedä miten usein muuten täällä oleilevat), muuten meininki muistuttaisi ikävästi paria nimeltämainitsematonta keskustelupalstaa, joilla enää lähinnä pyörivät ilkeilijät, kun ovat jo karkottaneet muut pois.



Auttaisikohan pakkorekisteröityminen? Pari semmoista palstaa, joille kirjoittelen välillä ovat tosi asiallisia juuri sen takia, että vain rekisteröityneet voivat kirjoittaa. Ja yksi on asiallinen, koska kaikki siellä käyvät tietävät, mitä muut ovat käyneet läpi, ja ymmärtävät hätäisiä ja tyhmiltä vaikuttavia kysymyksiä. Siellä myös tsempataan muita.

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
23.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse taisin muutama kuukausi sitten postata lähes samanlaisen aloituksen...



Minustakin on ihan hirveää, miten jotkut ihmiset voivat olla niin raadollisia ja julmia toisiaan kohtaan, varsinkin kun toinen ihan vilpittömästi kysyy ja haluaa apua..



Jättäisivät ilkeilijät vastaamatta jos ei parempaa sanottavaa ole..



Jotenkinvaan tuntuu että täällä on sellainen tyyli, että mitä pahemmin sen toisen mielen saa pahoitettua niin sen parempi.. Tiedä sitten mikä ihmisistä tekee niin saakelin katkeria, mut mä toivon, ettei musta tule samanlaista hirviötä muutaman vuoden kotona olon jälkeen..

Vierailija
2/10 |
23.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset


Jotenkin vaan tuntuu että täällä on sellainen tyyli, että mitä pahemmin sen toisen mielen saa pahoitettua niin sen parempi.. Tiedä sitten mikä ihmisistä tekee niin saakelin katkeria, mut mä toivon, ettei musta tule samanlaista hirviötä muutaman vuoden kotona olon jälkeen..


Tosin ei kaikilla, paljon saa myös asiallisisa vastauksia. Kyllä itsekin tulee täällä vittuiltua, mutta en koskaan sellaisille tyypeille, jotka kysyy tai keskustelee asiallisesti. Vittuilen vittuilijoille takaisin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
23.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

tuntuu, että tällaiset tyypit ihan "työkseen" etsii sellaisia viestejä, joissa joku kysyy heidän mielestään tyhmiä, sillä yleensä ensimmäinen vastaus on aina negatiivinen. Luulis löytyvän parempaakin tekemistä...

Vierailija
4/10 |
23.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

tuntuu, että tällaiset tyypit ihan "työkseen" etsii sellaisia viestejä, joissa joku kysyy heidän mielestään tyhmiä, sillä yleensä ensimmäinen vastaus on aina negatiivinen. Luulis löytyvän parempaakin tekemistä...


muutama sellainen henkilö, jotka oikein varta vasten käyvät vittuilemassa ihmisille, sekä noille kyselijöille että sellaisille, jotka avautuvat hankalasta elämäntilanteestaan tms. Jouduin itse eilen sellaisen hyökkäyksen kohteeksi. Tuli kyllä mieleen, että aika paha olo pitää ihmisellä olla, kun sellaisen ryöpytyksen antaa.

Vierailija
5/10 |
23.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja heitä on oikeassa elämässäkin.



Täällä vain näkee sellaisiakin ihmisiä, joihin ei törmää omassa tuttavapiirissä tai ainakaan ei törmää tuttavien sisimpiin ajatuksiin joita taas tänne voi kirjoittaa.



Ilkeilyt kannattaa ohittaa, koska muutoin palsta on arvokas vertaistuen väline. 90% ihmisistä täällä ovat asiallisia.

Vierailija
6/10 |
23.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muutaman vuoden täällä palstailtuani en huomaa muutosta suuntaan tahi toiseen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
23.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen täysin tottunut. Ja toisekseen on hyvä että ei tarvitse hyssytellä. Aina kova kritiikki ei ole paikallaan, mutta usein myös on.

Vierailija
8/10 |
23.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ihan viime aikoina en täällä ole paljon käynytkään, mutta mielestäni palstan "henki" on muuttunut ihan erilaiseksi.

t nro 6

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
23.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

On selkeästi ihmisiä jotka eivät saa pahaa oloaan purettua missään muualla, joten tulevat tänne kettuilemaan muille, heittämään ilkeyksiä.



Täytyy myöntää että itsekin saatan laittaa kovin kärkevää kommenttia joihinkin aloituksiin. Kyse on lähinnä sellaisista aloituksista joissa aloittajan typeryys on niin järkyttävää että pistää ihan vihaksi. Enemmän kuitenkin pysyn hiljaa ja vähemmän laitan kommenttia mihinkään. Kommentointini on erittäin suurelta osin täysin asiallista.



Pakkorekisteröityminen veisi pohjan koko av:lta, siitähän tässä on kyse, saa kirjoittaa täysin nimettömänä. Olen itse "kehdannut" laittaa hyvinkin tyhmiä kysymyksiä ja aloituksia juuri sen takia että muille käyttäjille pysyn täysin nimettömänä.

Pakkorekisteröityminen karkottaisi varmasti suuren osan käyttäjistä ja hiljentäisi palstaa voimakkaasti.



Täällä täytyy yksinkertaisesti olla paksumpi nahka ja pitää osata suodattaa ilkeydet niin että ne eivät jää häiritsemään. Turha tätä palstaa on yrittää parantaa, tämä on mitä on. Ja juuri se tekee tästä niin herkullisen paikan.

Vierailija
10/10 |
23.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onneksi täällä tosiaan on niitä, jotka osaavat kirjoittaa asiallisestikin.



Varsinkin tuli hyvä mieli kun luki tuota avausta tästä, jolla oli tilillä 8 euroa ja hän uudessa avauksessa kertoi miten oli asiat menneetkin ihan hyvin, niin vastaukset olivat tosi iloisia ja kilttejä.



Ymmärrän toki, että välillä jotkut kysymykset/kommentit ärsyttävät. Itseä ärsyttävät täällä lähinnä muutama ilmeisen Homma-forumilainen, mutta en edes vaivaudu vastaamaan heille. Näihin "abortti on murha", "homous opn syntiä", "sikarokote tappaa kaikki" ja "margariini on myrkkyä" juttuihin saatan kieltämättä itsekin vastata joskus hiukan kärkevästi, mutta yritän mahdolisimman hyvin noudattaa isoisoäitini neuvoa: "jos et voi olla puhumatta pahaa, älä sano mitään". Hän toki välillä sanoi sen hieman toisin: "jos et voi olla sanomatta mitään hyvää, pysy hiljaa".



Kieltämättä olen kanssa huomannut, että usein ilkeimmät kommentit tuntuvat olevan "osui ja upposi" -tyylisiä, esim kun argumentit loppuvat tai kun oma uskomusmaailma (vaikka ravinnon tai esim rokotteiden, tai miksei uskonnonkin) alkaa rakoilemaan vastapuolen perustellun ja todistetun argumentin toimesta, niin käydään kirjoittajan kimppuun. Tai kun tiedetään että on tehty väärin, ja kommentoija sanoo sen suoraan, niin sitten solvataan/herjataan/muuten vain ilkeillään.



Hmm... Jos rekisteröinnin sijasta tulisi ennakkomoderointi tyyliin IS:n tai HS:n palstoilla? Niissä voi keskusteluissa olla jokaisessa eri nikki.



Tai sitten lisää modeja pyörimään tänne ja lueskelemaan viestejä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän neljä kolme