Kertokaa muuttavalle mikä olisi hyvä paikka asua näillä kriteereillä?
Ollaan muuttamassa mieheni kanssa pois pk seudulta. Mutta minne?
- luontoa, eli metsää ja vesistöjä, mieluiten järviä, pitää löytyä
- isoimmat kaupat ja muut peruspalvelut pitää löytyä, eli noin ~15 000 asukasta minimi koon puolesta, mutta 100 000 asukasta ehdottomasti maksimi
- luontopolkuja, laavuja ym lähiluontokohteita
- edulliset asunnot, max ~1700 € neliöhinnalla pitäisi löytyä rivi- tai omakotitaloja
- ei epämääräistä porukkaa katukuvassa ainakaan paljoa
Korostan että ei ole mikään ongelma vaikka olisikin hiljainen ja "parhaat päivänsä nähnyt" paikka, ei tykätä ruuhkista tai ihmispaljoudesta. Mieheni tekee etätöitä, ja itse työskentelen alalla jolla riittää hommia melkein missä tahansa, eli työasiat on kunnossa.
Kommentit (14)
Imatra täyttää kaikki kriteerit erinomaisesti, jos ei Venäjän läheisyys haittaa tai se että täynnä tyhjiä liiketiloja. Rakennettu erittäin väljästi koska suunniteltiin väkiluvultaan paljon isommaksi paikaksi, joten metsiä polkuineen riittää joka paikassa. Saimaa ja Vuoksi vieressä jossa saaria missä enemmän polkuja ja laavuja. Prisma, Citymarket ja Lidl löytyy, tarvittaessa Lappeenrannassa enemmän palveluita johon moottoritietä nopea ajomatka.
Savonlinna toinen joka voisi täyttää kriteerit. Mikkeli, Joensuu ja Lappeenranta myös kivoja jos eivät ole liian isoja, kalliita ja/tai kaupunkimaisia.
Heinolalle ääni, paljon tapahtumia pikkukaupungiksi ja laavuja ja luontoreittejä kauniilla paikoilla. Asunnot tai kiinteistöt järvinäkymällä ovat kalliimpia, mutta muuten asunnot ja eläminen edullista.
Lappeenranta, Jyväskylä, Muurame, Kuopio
Vierailija kirjoitti:
Heinolalle ääni, paljon tapahtumia pikkukaupungiksi ja laavuja ja luontoreittejä kauniilla paikoilla. Asunnot tai kiinteistöt järvinäkymällä ovat kalliimpia, mutta muuten asunnot ja eläminen edullista.
Samaa mieltä, täyttää kriteerit erinomaisesti. Plussana hyvä hyvä yhteys pääkaupunkiseudulle, jos tarve joskus käydä.
Vierailija kirjoitti:
Jyväskylä!
Jyväskylässä on kalliimmat asunnot. Muuten on kyllä kiva.
No näissä on vähemmän kuin 15 000 mutta Muurame Jyväskylän kupeessa tai Laukaa, tai sitten Äänekoski tai Saarijärvi.