Minkä ikäisen koululaisen läksyt tarkistat vielä kotona?
Itse olen tarkistanut joka päivä 1-2 luokilla lapseni läksyt. Nyt meni kolmannelle, ja tarkistan vieläkin läksyt. Lapseni tekee kyllä tunnollisesti läksynsä, mutta aika paljon virheitä tulee, ja laitan tekemään väärin menneet tehtävät uudestaan. Mietin vaan, että kuinkahan pitkään niitä kannattaa vanhempien tarkistaa? Onko opeja paikalla, mitä suosittelette?
Kommentit (5)
tarkistaisin sen ruotsin läksyt. Tein töitä käskettyä :-)
Kun tarkastatte läksyjä, niin käskettekö korjaamaan huomaamasi virheet? Ts. tarkistatko, että lapsi on tehnyt läksyt vai tarkastat että läksyt on tehty oikein. Itse en osaa päättää... Toisaalta olen sitä mieltä, että voin aivan hyvin samalla kun tarkastan myös avata suuni virheistä, toisaalta taas ajattelen, että opettaja osaisi ehkä paremmin selittää mikä on mennyt pieleen/ miten oikeasti olisi pitänyt tehdä jne.
Meillä on 4 lasta ja vanhimmat 3 ovat tunnollisia ja pärjäävät erittäin hyvin koulussa. En ole koskaan tarkistanut heidän läksyjään. Saatan kyllä kysyä, että onko läksyt tehty. Vanhin on jo lukiossa ja toiseksi vanhin kasilla.
Kuopus on nyt tokaluokalla ja muista lasta poiketen tarkistelen joskus hänen läksyjään. Ekaluokalla enempi, mutta nytkin silloin tällöin. Tosin tuntuisi olevan yhtä hyvä koulussa kuin isosisaruksensa.
7.luokkalaiseni läksytkin, varsinkin jos hän kysyy apua joissain tehtävissä. Aina pitää sen verran olla kiinnostunut, että edes kerran viikossa vilkaisee, että missä kohtaa lapsi on missäkin aineessa ja mitä parhaillaan opetellaan. On hyvää muistin virkistystä itsellekin.
Meillä on 9-, 12- ja 15-vuotiaat lapset.
Tarkistan kaikkien läksyt + tehtävät sekä kuulustelen kokeisiin. Tulee samalla itsekin opittua tai kerrattua monta asiaa.
Tiedän, että olisihan noi lapsen vastuulle kuuluvia asioita, mutta haluan olla hyvä äiti lapsilleni!