Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Romaneille ei bensaraha riittänyt :)

Vierailija
27.11.2010 |

Kaikki romanit eivät sitten lähteneetkään suomesta

vai onko nämä niitä rahat saaneita mutta sitten samantien takaisin tulleita? Kävivät tallinanristeilyllä ja tulivat takaisin kun huomasivat, että rahat ja korut on vähissä.









Koruvarkailla hurja pakomatka Porvoosta Helsinkiin (27.11.)



Aamulla noin 10.30 varastettiin porvoolaisesta kultasepänliikkeestä huomattava määrä kultakoruja. Liikkeeseen oli tullut ulkomaalainen mies katsomaan kultaketjuja. Ketjuja sovittaessaan hän kaappasi esittelylaatikon mukaansa ja lähti juosten karkuun.



Todistaja näki epäillyn tekijän nousevan ruskeaan henkilöautoon Lundinkadulla. Poliisipartio havaitsi mahdollisen pakoauton Porvoon moottoritiellä.



Tekijöiden havaittua poliisipartion, auto lähti kiihdyttämään kovaa vauhtia karkuun. Vauhti nousi parhaimmillaan liukkaalla talvisella moottoritiellä 170 km/t nopeuteen.



Auto kääntyi Kalkkirannan liittymässä pois moottoritieltä. Tällöin pakenevan

auton kuljettaja menetti ajoneuvon hallinnan hetkeksi. Tällöin autosta poistui juosten auton matkustaja. Hyväkuntoinen poliisimies sai hänet nopeasti juosten

kiinni. Kiinniotetun hallusta löytyi useita kultaketjuja.



Samaan aikaan auto jatkoi pakoaan Uutta Porvoontietä (tie 170) pitkin kohti Helsinkiä. Poliisi sai auton pysäytettyä vasta Karhusaaren risteyksen lähellä. Poliisi oli varautunut auton pysäytykseen piikkimatolla, mutta auton kuljettaja

pysäytti auton juuri ennen piikkimattoa. Poliisi otti autosta kiinni 3 henkilöä.



Kaikki kiinniotetut ovat romanialaisia. Heillä oli käytössään Suomessa rekisteröity ajoneuvo. Heitä epäillään törkeästä varkaudesta, jonka lisäksi auton kuljettajaa epäillään törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta.



Poliisi arvioi saaneensa takaisin koko anastetun omaisuuden, jonka arvo ylittää 20 000 euroa.



Poliisi jatkaa asian selvittämistä.



Poliisi

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
27.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ettei mustalaisiin -noihin ahkeriin rehellisyyden perikuviin- voi luottaa?

Maailmani romahti! Yhyy!!!

Vierailija
2/10 |
27.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

On toi lähes surkuhupaisaa. Mahtaa poliiseljakin jo vituttaa kun Helsinki antaa noille sähköt kesäksi ja paikan missä olla ja lopuksi vielä laivaliput ja bensarahat niin porukka ryöstää liikkeen :) Sama homma ensi vuonna, tosin tuplamiehityksellä eli takuulla saamme taas keväällä lukea kuinka sama porukka on palannut ja nyt on mukana enemmänkin sakkia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
27.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tiesitko, etta kaikki romanialaiset eivat ole romaneja? Jos et, niin sulla on miehenmentava aukko yleissivistyksessa... Uutisessa puhutaan vain romanialaisista...

Vierailija
4/10 |
27.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt oli ainakin kova kiire Porvoosta pois ja ilmeisesti lauttaan :)

Vierailija
5/10 |
27.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tiesitko, etta kaikki romanialaiset eivat ole romaneja? Jos et, niin sulla on miehenmentava aukko yleissivistyksessa... Uutisessa puhutaan vain romanialaisista...

En vaan viitsinyt huonontaa romanialaisista saatavaa kuvaa, koska minulla on romanialaisia elokuvantekijöitä ystävinä. Kaikkihan kuitenkin teitää, että ovat romaneja, joten annetaan oikea etninen ryhmä eikä pilata romanialaisia kokonaisuutena, se olisi mielestäni rasismia kun kyseessä ei ole kaikki romanialaiset.

Vierailija
6/10 |
27.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minusta on sinänsä täysin luonnollista, että romanit änkevät eurooppaan kerjäämään ja tekemään rikoksia. Ei heille ole ikinä opetettu mitään samoja moraalisääntöjä kuin meille. Suurin osa tuskin osaa edes pitää rikollisuutta vääränä. Useimmille Eurooppaan lähteminen on kannattavaa touhua ja aika pitkällehän se on ihan organisoitua rikollisuutta. Käytännössä he ovat toimeliaita ihmisiä, jotka yrittävät parantaa oman elämänsä laatua omilla konsteillaan.



On ihan ymmärrettävää, että niin kauan kuin länsieuroopasta irtoaa rahaa helpommalla kuin mitä sitä saa kotimaassaan, niin Eurooppaan lähtö kiinnostaa. Kerjäämällä ja rikoksilla romanian romaneiden johtajat ovat tienanneet isoja omaisuuksia, joilla rakennetaan hulppeita linnoja Romaniaan. Ja ne ketjun alapäässä olevatkin tienaavat kerjäämisellä enemmän kuin kotimaassaan saisivat.



Ainut keino vaikuttaa asiaan on kerjäämisen ja rikosten teon tekeminen kannattamattomaksi. Se onnistuu ainoastaan kahdella tavalla:

1) Kerjääminen ja rikokset länsieuroopassa eivät kannata = kukaan ei anna rahaa kerjäläisille ja rikoksista kiinnijääminen on niin todennäköistä ja niistä seuraa niin kovat rangaistukset, etteivät ne kannata.

2) Romaneille järjestetään kotimaassaan sellaiset olosuhteet, ettei heidän elintasonsa parane siitä, että he lähtevät länsieurooppaan rötöstelemään, vaan heillä on mahdollisuus saavuttaa parempi elintaso kotimaassaan.



Ongelma on sinisilmäisyys, joka saavuttaa lakipisteensä Suomessa. Erityisesti sosiaalipuoli ja poliitikot uskovat sinisilmäisesti jokaikisen nyyhkytarinan, joka heille kerrotaan. Kerjäläisille syydetään avustuksia ja rahaa sekä sosiaaliviranomaisten, että hyväntekeväisyysjärjestöjen että vielä yksityisten ihmisten toimesta - ja tehdään samalla Suomeen tulemisesta heille kannattavaa. Rikoksista kiinnijääminen on epätodennäköistä ja rangaistukset romaneiden näkökannasta naurettavia: sakkoja, joita ei "tarvitse" maksaa ja ehkä jokunen yö hyvin varustellussa lämpimässä sellissä täysihoidossa.



Aiheesta on tehty todella hyviä dokumentteja ja selvityksiä. On kiistatta todistettu, että kyse on täysin organisoidusta rikollisuudesta, osin lapsikaupasta jne. On näytetty toteen, että kerjäämällä ja rikoksilla hankitut rahat päätyvät romanialaisten rikollispomojen haltuun ja että nämä todellakin elävät romaniassa ökyrikkaasti (ja kohta ehkä hallitsevat rahoillaan puolta eurooppaa Italian mafian tavoin). Miksei kukaan usko näitä selvityksiä? Miksi suomalainen antaa rahaa kadunkulmassa kyyhöttävälle kerjäläiselle, vaikka tietää tämän osaksi järkestäytynyttä rikollisuutta?



Suoraan sanottuna myönnän, että jos itse olisin romanian romani, niin mikään ei pidättelisi minua muuttamasta kerjäläiseksi Suomeen!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
27.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yle esitti kesäkuussa dokumentin romanilapsista Madridissa Espanjassa. Dokumentti on nimeltään "Lapset, jotka eurooppa unohti" http://ohjelmat.yle.fi/ulkolinja/lapset_jotka_eurooppa_unohti



Valitettavasti dokumenttia ei enää ole Ylen sivuilla nähtävissä suomeksi käännettynä. englanninkielentaitoiset voivat edelleenkin katsoa dokumentin englanniksi esim. täällä: http://www.documentariestv.net/social/gypsy-child-thieves-video_763dc67…



Suosittelen katsomaan. Dokumentti avaa silmiä romanikerjäläisongelman suhteen. Sen katsomisen jälkeen voi olla vaikea vain antaa rahaa kerjäläiselle.

Vierailija
8/10 |
27.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset


Voi olla että kerjäläinen on osa järjestäytynyttä rikollisuutta, mutta ei se osa, joka saa nauttia "työn" tuloksista.

Kuinka kurjaa oman elämäsi pitäisi olla että parempi vaihtoehto olisi istua tuntikausia kylmällä asfaltilla kerjäämässä rahaa ihmisiltä, joista iso osaa vihaa sinua ja jotkut suoraan sylkevät päällesi?

En silti ole sitä mieltä että rahan antaminen kadunkulman kerjäläiselle parantaisi yhtään mitään. Mutta uhrejahan nuo ihmiset ovat.

Miksi suomalainen antaa rahaa kadunkulmassa kyyhöttävälle kerjäläiselle, vaikka tietää tämän osaksi järkestäytynyttä rikollisuutta?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
27.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun katsot tuon edellä mainostetun dokumentin, niin tajuat kyllä, että oli kerjäläinen uhri tai ei, niin rahan antaminen pahentaa tilannetta joka tapauksessa.



Ei raha useinkaan mene kerjäläiselle itselleen. Mitä enemmän rahaa annetaan, sitä enemmän ihmisiä (ja lapsia) pakotetaan kaduille kerjäämään kurjiin oloihin sen sijaan, että pääsisivät kouluun tai saisivat asua kotonaan.



Tuosta dokumentista näkee, kuinka lapsia myydään kerjäläisiksi, heitä pidetään vankeina kurjissa oloissa, pakotetaan kerjäämään ja varastamaan, hakataan, hyväksikäytetään jne. Niin kauan kuin se on hyväksikäyttäjille kannattavaa toimintaa, eivät lapset pääse kouluun.



Rahaa kerjäämällä saavat eniten nimenomaan lapset ja naiset. Miehet pakottavat lapset ja naiset kaduille kerjäämään ja vievät tuotot. Kerjäläiset ovat usein uhreja, kyllä, mutta heidän tilanteensa ei parane siitä että heille annetaan rahaa, vaan se pahenee siitä!

Vierailija
10/10 |
27.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

nyt niitä kerjäläisiä tulee tänne vaan lisää kun kuulevat, että rahaa jaellaan...

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän seitsemän yhdeksän