Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tätä ei persut kerro, Yle maksoi vuonna 2022 erilaisia kotimaisia esitys- ja tekijäoikeuksia 106 miljoonaa euroa

Vierailija
17.01.2024 |

Yle tekee monipuolista yhteistyötä media-alan toimijoiden kanssa ja edistää etenkin kotimaisen kulttuurialan elinvoimaisuutta. Vuonna 2022 Yle käytti kotimaisiin esitysoikeuksiin 35,9 miljoonaa euroa ja musiikin esityskorvauksiin 24,2 miljoonaa euroa. Tekijänoikeuskorvauksia maksoimme 14,2 miljoonaa euroa ja ohjelmatoiminnan muita palveluja ostimme 24,2 miljoonalla eurolla.

Yle on Suomen merkittävin tekijänoikeuskorvausten maksaja. Vuonna 2022 Ylen osuus musiikin tekijänoikeusjärjestö Teoston keräämistä korvauksista oli 25 %. Yle maksoi tuolloin tekijänoikeuskorvauksia 17 miljoonaa euroa. Esittävien taiteilijoiden ja äänitetuottajien tekijänoikeusjärjestö Gramexin keräämistä korvauksista Ylen osuus oli 29 % eli 7,2 miljoonaa euroa. Korona-aikana Yle tuki luovia aloja lisäämällä kotimaisen musiikin tarjontaa ohjelmissaan.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
17.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me maksoimme 

Vierailija
2/7 |
17.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koska olet kuullut, että persut kertovat totuuden jostain asiasta?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
17.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tämä onkin erinomainen argumentti sen puolesta, että YLE häärii veronmaksajien rahoilla kaupallisten toimijoiden tontilla. 

Uutisten toimittaminen harvoin edellyttää tekijänoikeuksia.

 

Eli akuun voitaisiin leikata sekä nämä maksut, että kaikki se ohjelmatarjonta, joka edellyttää näiden maksujen suorittamista. Toki itsekin tykkäsin katsoa monia urheilutapahtumia yleltä ilmaiseksi / vähemmillä mainoskatkoilla, mutta "koska mä tykkään" on vähän huono argumentti.

Vierailija
4/7 |
17.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Persut: Suomi ensin, paitsi jos on kyse suomalaisesta kulttuurista ja siihen liittyy jotenkin YLE.

Vierailija
5/7 |
17.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

kyllähän yle käyttää kaiken mitä antaa ja aina on lisää vailla :D helppo tuhlata ku ei oo omia rahoja. pitääkö joka projektia tukee jos ei ketään kiinnosta ?

Vierailija
6/7 |
17.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt voidaan keskustella siitä, oliko kaikki tuo todella tarpeen. Miksi meillä maksetaan erilaisten konserttien tai urheilutapahtumien esittämisestä televisiossa melkoinen määrä maksuja, joilla ei saada mitään muuta kuin lupa tulla paikalle ja kuvata (tekijänoikeusmaksut erikseen). Pitääkö muusikkomiljonäärille maksaa lisää, että näemme kasvonsa televisiossa?

YLEn tarjoama kulttuuri on pääosin värikästä eikä sillä ole kulttuurina sellaista arvoa, että yksittäinen veronmaksaja olisi siitä valmis maksamaan. Kyse on eräänlaisesta piilotuesta tietyille tahoille eli YLE ostaa rahoillamme näkyvyyttä asioille, jotka syystäkin ovat marginaalissa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
17.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi näen amerikkalaisessa Youtubessa Ylen maksamia mainoksia?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan yhdeksän kolme