Hei te jotka olette muuttaneet ulkomaille tai asutte siellä
miehen tai oman työkomennuksenne vuoksi! Oletteko myyneet asuntonne vai laittaneet sen vuokralle kun tiedätte esim. että tulette takaisin tietyn ajan kuluttua?
Laittakaa plussia ja miinuksia molemmista, vuokrauksesta ja myynnistä. Meillä tarkoitus olla 2,5 vuotta pois, ja jotenkin tuntuu ettei nyt hirväesti innosta ruveta taloa kauppaamaankaan.
Kommentit (6)
mutta sitten kun jäätiinkin pysyvästi komennusmaahan asumaan, laitettiin asunto myyntiin.
On aika työlästä hoitaa vuokra-asioita, jos itse asuu kaukana, ja vuokralaiset vaihtuu tiheästi.
Plussia
-asunnon arvo kohonnut kivasti ulkomailla olon aikana
-vuokratuloilla lyhennetty asuntolainaa
-paluu tuntuu henkisesti vahan helpommalta kun on tukikohta Suomessa. Esim. lasten tarha- ja kouluasiat, koulupiirit jne.
Miinukset
-ulkomailta vaikeampi hoitaa asuntoasioita, tarvitsee olla Suomessa joku luotettava joka hoitaa mm. avainten luovutuksen uusille asukkaille, lopputarkastuksen vuokralaisten vaihtuessa, mahdolliset korjaukset jne.
-vuokralainen vaihtunut pari kertaa, uuden hankkiminen hankalampaa, ilmoitus helppo tehda, mutta ei voi esim. tavata ehdokkaita. Kun omaa asuntoa vuokraa niin toivois tietysti etta olis kohtuullisessa kunnossa kamppa palatessa.
Riippuu paljon siitakin aikooko palata asuntoon ja minkalainen tilanne on asuntomarkkinoilla. Jos hinnat laskussa on jarkevaa myyda (ja ostaa myohemmin halvemmalla joku muu). Jos nousussa ja kulut, vuokratuotto ym kohtuullinen niin kannattaa pitaa. Yleensahan suomessa asuntojen hinnat pitkalla tahtaimella nousee. Vuodessa taas saattaa olla eri tilanne.
Jos haluaa esim. isomman niin kantsii myyda, sitten on hyva tilanne tehda kauppaa kun ei tarvi huolehtia oman myynnista.
Saihan siinä jonkin verran vuokratuottoja.
Ei kuitenkaan muutettu samaan takaisin Suomeen palatessa. Asuntokauppoja tehtiin sitten ulkomailta käsin.
emme ole vuokranneet emmekä myyneet Suomen tukikohtaa. Käymme Suomessa muutaman kerran vuodessa eikä kotia ole tarkoitus myydä, ellei sitten vaihtaa toiseen jossain vaiheessa.
On tavallaan sijoitus Suomessa. Ei se nyt niin kannattavaa ole, mutta tuleehan siitä peremmin kuin monesta osakesijoituksesta. Osakekurssit on aika epävakaita, joten päädyimme asunnon vuokraukseen. Asunto on ostettu ulkomaillakin ja maksettuna.
Vielä on ollut tuuria vuokralaisten suhteen. Asunnonvälittäjät hoitaa rahalla vuokralaisten etsinnät ja sopimukset sun muut.
Me muutettiin vuodeksi, ja vuokrattiin asunto komennuksen ajaksi. Hyviä puolia ainakin kaksi: maksettiin lainaa pois vuoden ajan, ja oli kiva tulla tuttuun varmaan paikkaan takaisin. Huonona puolena tietty epävarmuus vuokralaisista. Mitä jos rikkovat paikkoja ja jättävät vuokran maksamatta, jolloin ärsyttävää asiaa pitää hoitaa reissun päältä.
Meillä toimi hyvin, tekisin saman uudestaan.