Oletteko koskaan vahingossa "varastaneet" itsepalvelukassoilta eli joku viivakoodi jäänyt lukematta epähuomiossa tms?
Oletteko virheen huomatessanne olleet rehellisiä vai antaneet tilanteen tapahtua, jos kyseessä on esim joku alle euron juttu?
Itse olen pari kertaa vahingossa varastanut niin että olen esim valmisruokaa, jossa on kaksi erillistä viivakoodia, ostaessani lukenut vahingossa kaksi kertaa sen toisen viivakoodin ja en ollenkaan sitä toista, ja jos kyseessä on ollut vaikka lihapullat ja perunamuusi ja olen sitten kaksi kertaa maksanut sen halvemman perunamuusin ja lihapullat jäivät maksamatta. Jos hinnoissa ei kuitenkaan ollut eroa kuin muutama kymmenen senttiä, en jaksa alkaa säätämään ja kutsumaan myyjää vaan annan olla ja varastan sitten jonkun 40 snt edestä ruokaa. Jos lihapullat maksaisivat vaikka 5e ja perunamuusi 2e niin tietysti sitten kokisin tarvetta olla täysin rehellinen.
Onko teillä ollut vastaavia tilanteita?
Kommentit (14)
En usko, mutta sillä tavalla tahallani kyllä, että jos laite ei lue hintaa jostain ostoksesta, eikä paikalla näy henkilökuntaa auttamaan, niin olen vaan laittanut ostoksen kassiin sitten lukematta sitä. Lähinnä jos se on jotain pientä tyyliin joku säilykepurkki, en nyt mitään isoa olisi tällä tapaa varastanut.
Lohifileisiin tarttui tarra banaanista. Kotona vasta huomasin. Jätin banaanit kauppaan kun tarra oli kadonnut.
En. Jäin niin traumaattisesti kii 16v myymälävarkaudesta, että sen häpeän muistan iäti. Enkä oo sen jälkeen varastanu. Homma ehti jo kohdallani hieman "paisua"
Olen joskus ostanut ison pakkauksen jotain tulitikkuja tms ja vahingossa lukenut vain sen yhden tulitikkurasian viivakoodin. No, onneksi eivät ole kovin hinnakkaita.
Iltalehdessä näyttilijänainen uskoo varastamisen trendaavan tänä vuonna ja hänen mielestä ok varastaa ruokaa jos rahaa ei ole 👍
En, mutta olen joskus piipannut vahingossa saman tuotteen kahteen kertaan. En ole jaksanut kutsua myyjää, kun kyseessä oli joku 50 sentin viili tms.
kerran olen vahingossa skannannut 2X 1,5 litran limupakkauksen väärästä viivakoodista ja näin laite on ottanut vain yhden pullon hinnan. Onneksi myyjä huomasi, se oli vielä eka kerta, kun itsepalvelukassaa käytin. Sen jälkeen olen kyllä muistanut skannata nuo monipakkausket oikeasta viivakoodista
viime viikolla ei lidlissä kurkut skannautuneetkaan kassaan ja kun samalla joku kassoja ohittanut epähuomiossa tönäisi minua, niin meni pasmat sekaisin ja laitoin sitten kurkut vaan siihen toiselle tasolle. Onneksi sitten itse huomasin, kun yritin jatkaa muiden tuotteiden skannausta, että miten tää ei nyt toimi.. .näytöllä sitten lukikin kehotus kehotus laittaa tuote tarkasti keskelle puntaria ja ilmoitus siitä ettei painoa voitu mitata. Tein sen sitten uudelleen. Ei olisi muuten myyjä ollut paikalla, joten jos en olisi sitä itse huomannut lopulta, niin olisin varmaan lähteny kaupasta maksamattomien kurkkujen kanssa.
En ainakaan tietääkseni. Jos olen niin se on tapahtunut niin epähuomiossa, etten edes itse tiedä asiasta.
Kerran vein vahingossa kynsiviilan normikassan ohi. Oli kärryllinen tavaraa ja kynsiviila oli jossain kärryn nurkassa, huomasin vasta kun vein ostoskassit kärryllä autoon.
En, mutta kahvipaketista maksoin vajaat 15e. Sen verran käsissä vapinaa, enkä katsonut näyttöä.
Kun tästä on ollut niin kovasti uutisissa, niin tulee oltua yltiöhuolellinen.
En ole, mutta toisinpäin kyllä. Koodinlukija on laskuttanut minulta ainakin paperikassin kahteen kertaan. En jaksanut välittää.
Minulla kassa näytti monipakkausta väärin lukijalle. Hyöty olisi minulle ollut yli puolet ostoksieni summasta, joten huomautin kassalle, enkä hyötynyt edes hänen virheestään.
En käytä itsepalvelukassoja.
En ole.