Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Aikuisen adhd, kuuluuko siihen sellainen, ettei vaan "näe" jotain asiaa esim. jos etsii?

Vierailija
10.01.2024 |

Alkuun, mulla on todettu adhd, ei hyperaktiivinen vaan se toinen versio. 

Mutta olen nyt alkanut miettimään, että onko tämä "näkemättömyys" myös adhd:n oire.. esim. etsin jotain tavaraa, ja ihan tosissani keskityn katsomaan ja etsimään ja en vain kertakaikkiaan näe enkä löydä sitä. Sitten joskus kun oon luovuttanut asian suhteen, se etsimäni asia vain osuu silmiin ja usein paikasta, josta ihan varmuudella olen etsinyt aikaisemmin mutta en vain ole huomannut sitä. Ja tätä tapahtuu usein. 

Onko tää adhd:n oire vai onko mulla vielä jotain muutakin vikaa jossain? 

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
10.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuuluu

Vierailija
2/6 |
10.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuuluu.  Monesti mieheni osoittaa että "tuossa se on,etkö oikeasti näe sitä?" Ja silloin esine muuttuu näkyväksi. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
10.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos vastauksista. Oletteko saaneet tähän jotain apua lääkkeistä? Mulla on tätä joskus myös liikenteessä, en vain näe toista autoa ja sitten säikähdän kun se onkin yhtäkkiä siinä. Nykyään autolla ajaminen on todella raskasta, kun koko ajan yritän huomioida kaiken etten vahingossa aja jotain kolaria. En siis ole sellaista ajanut, mutta noita säikähtämisiä on ollut vähän turhan monta. 

 

Vierailija
4/6 |
10.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Etsin kauan aikaa  sitte lapsena pitkiä kalsareita aamulla kiireessä ennen kouluunmenoa(aina viimetingassa kamppeet päälle ja täysiä kouluun ),  äitikin tuli etsiin kun olin niin hätääntyny ja pyörin ympäri huoneessa. Kalsarit oli jo mulla päällä,mutta en ollu tajunnu sitä .

 

 

Vierailija
5/6 |
10.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Adhd-omainen on etsinyt tavaroita, jotka ovat olleet hänen kädessään. Hän on toisaalta hyvä löytämään esineitä kaapista tms, koska osaa hakea tavaroita toistensa takaa. 

Hän on aina maadoittanut itseään penkomalla varastoja ym.

Vierailija
6/6 |
10.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen puhunut puhelimessa ja samalla panikoinut että missä mun puhelin on

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kolme yksi