Saako jouluna sairaalassa huonompaa vai parempaa hoitoa?
Jos esim. joutuu onnettomuuteen onko hengensäästävä leikkaus jonkun apulaislääkärin käsissä ja se ammattilainen viettää joulua erämaamökissään eikä ole päivystysvuorossa?
Kommentit (8)
mutta ruoka on jouluna lähes siedettävää toisin kuin muulloin... Onhan se sairaalassakin oma tunnelmansa jouluna.
Ja osastoilla on kiva tunnelma, ainakin hoitajilta saa varmasti vähän vielä normaaliakin parempaa hoitoa ;) Ja lapsille käy pukki jakamassa lahjoja, joten senkin puolesta on normaalia mukavampaa. Ja sapuska on myös parempaa.
-sh (lapsilla olen töissä)
Yleensä samat ihmiset eivät päivystä joka joulu. Etupäivystäjissä on ehkä todennäköisempää saada joku kokemattomampi jos kokeneemmat ovat päivystäneet jo edellisen joulun. Toisaalta takapäivystäjä voi olla joku vanhempi ja kokeneempikin, joka päivystää mielellään joulun ja antaa lapsiperheellisten pitää vapaata...
Ihan riippuu siis sairaalasta ja joulusta, vaikea yleistää.
Muuten tunnelmaltaan sairaalassa on jouluna ainakin aattona periaatteessa hiljaisempaa ja rauhallisempaa kuin muulloin ja parempaa ruokaakin. Sitten tapaninpäivästä eteenpäin alkaa taas olla ryysistä, kun kaikki joulunpyhät ryypänneet sairastuvat ja loukkaavat itsensä. Sukulaiset taas kiikuttavat mummot ja papat sairaalaan, kun ovat taas puolen vuoden jälkeen tavanneet ja sitä mieltä, että mummo on mennyt huonommaksi eikä muuten saa kunnon hoitoa. Ja muutenkin ne puoli vuotta vaivanneet jutut muistuvat mieleen siinä vaiheessa, kun joulukiireet ovat ohi ja on taas aikaa syynätä itseään ja vointiaan ;-)
Ainakin meidän yo-sairaalassa päivystävät just samat lääkärit kuin muulloinkin. Jouluna vain on ehkä rauhallisempaa, kun päivystyksessä ei ole ns. turhan valittajia. Eli ehkä saa parempaa hoitoa!
isäni vietiin juuri sairaalaan tänään:( Toivon, että sairaalassa olisi jouluna rauhallista ja mukavaa, ruokakin saisi olla syötävää.
Yleensä takapäivystäjät ovat vapaaehtoisia ja mieluusti töissä, jossa on hyvä tunnelma ja kiva tehdä töitä.
Päivystän joulupäivän...
Kyllä joulun tekijät löytyy ainakin meillä vapaaehtoisista, jouluna on todella kiva olla töissä ;)
Tosiaan kaikki mahdolliset potilaat haluavat kotiin ja kotiutetaankin, osasto on usein puolillaan, meillä hoitajilla on aikaa vaikka istuskella potilaiden kanssa, laittaa hiuksia yms luksusta mitä ei yleensä koskaan erikoissairaanhoidossa ole, on aikaa jutella potilaiden kanssa ja KUUNNELLA.
Lääkäritkin on hyvällä tuulella, kun ei tosiaan ole niitä 'pikkuvarpaan kolotuksen vuoksi päivystyksessä'-tyyppejä.
Tänä vuonna olen poikkeuksellisesti hoitovapaalla, yleensä olen aina ollut joulun töissä, jos en omalla osastolla niin sitten mennyt keikalle toiselle osastolle :)
Meilläpäin on tosin koko aluesairaala kiinni joulunajan, kaikki kynnellekykenevät potilaat kotiutetaan.