10v poikani sanoi että tänäkin jouluna on tuhansia lapsia jotka eivät saa yhtään lahjaa
Olin jotenkin äimänä. Lisäksi sanoi että ei kaipaa itse mitään.
Kommentit (21)
Harmi kun ap:n poikaa on masennettu huijareiden nyyhkytarinoilla. Ja vielä jouluna. Lapsella pitää olla maaginen joulu.
No, mitä teit lievittääksesi lapsesi maailmantuskaa?
Sano että se ei ole meiltä pois, elämä on joskus.
Sama täällä, mutta totesi perään että "onneksi me osataan elää oikein" 😊
Jätät mukelon tänä jouluna ilman lahjoja niin harkitsee vastaustaan paremmin ensi vuonna.
Ei vissiin ollut hereillä maantiedon tunnilla? Pelkästään Kiinassa on aika helvetisti enemmän noita lapsia kun ei siellä mitään joulua edes vietetä
Onneksi olkoon, olet kasvattanut vastuuntuntoisen pojan.
Nyt voitte sitten keskustella aiheesta "kymmenykset". Uskoakseni monissa uskonnoissa on tapana antaa juuri "kymmenykset" eli 10% irtaimesta rahasta, mutta koska meillä on verotuksessa (yhä pienenevä) uudelleenjakava komponentti, niin käytännössä kohtuu tuloinen tulee maksaneeksi sen 10% ellei huijaa veroissa. Lasten ei myöskään tule maksaa mitään, koska heillä ei ole tulojakaan.
Opeta siis pojallesi että hänellä saa olla oma elintasonsa ja omat lelut ja vaatteet, mutta sitten kun vaurastuu ja saa omaa rahaa voi maksaa veronsa sekä pikkuisen summan haluamaansa hyväntekeväisyyteen. Lapsemme toivoi monena jouluna myös sellaisen "toisenlaisen lahjan" vai mikä se oli nimeltään, siis joku vähäinen viisieuroinen jolla summalla voi ostaa kehitysmaiden lapsille vaikka kanan tai jalkapallon. Tämä altruismi hävisi vähitellen teini-iässä, enkä ole sitä tuputtanut. Itse annan muutaman kympin vuodessa.
Ja kauhea parku tulisi jos oikeasti jäisi ilman lahjoja.
Helppoa hurskastelua.
Tätä kun tarpeeksi usein toistetaan, milloin missäkin; lausahdus menee perille, myöskin lapsille.
Suomessako? Ehkä pikemminkin maissa joissa ei edes vietetä joulua.
Väittäisin melkein jokaisen lapsen Suomessa saavan ainakin yhden joululahjan. Se saattaa olla vaatimaton, mutta kumminkin lahja. Vain kaikista pahimpien päihdeongelmaisten lapset saattavat jäädä ilman lahjoja, koska vanhemmat on niin päihtyneitä etteivät muista koko joulua. Siinä on sitten kyse jo ihan muistakin ongelmista.
Poika on kuullut jonkun radiomainoksen, jossa nyyhkitään miten köyhillä ei olisi joulua. Suomessa jokainen saa sen verran tukia, että rahat riittää myös pieniin lahjoihin, jos rahat eivät mene päihteisiin.
Hmm jännä juttu! Mulla tulot 1500e/kk ja ostin kolmelle lapselleni kullekin 100e arvosta lahjat. Eli lahjoihin käytin yhteensä 300e ja 99% varmasti tiedän, että lahjat on mieluisia.
Tosin, aloitin niiden ostelun jo marraskuussa, en ostanut kaikkea kerralla..
Olen aikalailla pienituloisimpia suomalaisia. Mutta joka joulu sama budjetti. Tahtoisin nähdä sen perheen, kuka ei saa yhtään lahjaa.
Kiitos vastauksista ja kyllä hän lahjoja saa. Tämä oli vain mitä itse sanoi. T. Ap
Muslimit ja juutalaiset ja Jehovat ainakin
Kai sinä sanoit sille pojallesi että se ei auta niitä lahjoja saamattomia lapsia paskankaan vertaa jos hänkin jää ilman lahjoja?
Joulu on ihan turha juttu muutenkin.
Muista sanoa joulupöydässä miten monta lasta kuolee nälkään sillä aikaa kun te mätätte mahat täyteen. Oikein joulun kunniaksi kilokaupalla maailmantuskaa pienelle lapselle. (Sarkasmia!)
Vierailija kirjoitti:
Muista sanoa joulupöydässä miten monta lasta kuolee nälkään sillä aikaa kun te mätätte mahat täyteen. Oikein joulun kunniaksi kilokaupalla maailmantuskaa pienelle lapselle. (Sarkasmia!)
Voi vielä lisätä, että jumala ei tee asialle mitään.
Vierailija kirjoitti:
Muslimit ja juutalaiset ja Jehovat ainakin
Mä olin lapsena Jehovan todistaja. T. Ap
Onko tässä ilmoituksessasi jotain uutta tähtitaivaan alla?