Ihminen voi olla vähävarainen olematta köyhä
Tuntuu että ihmiset täällä mieltävät köyhyyden vain tulojen määrällä. Kuitenkaan köyhyys ei yksinomaan riipu tuloista. Vähävarainen ei ole köyhä jos hän ei miellä itseään köyhäksi. Toisaalta varakas voi tuntea köyhyyttä, jos tulot yhtäkkiä putoavat entisestä ja elintaso laskee
Kommentit (3)
Sama juttu täällä. Lainaa on todella vähän, lyhennän sitä parilla sadalla kuussa. Elämme säästeliäästi, kilpailutamme liittymät. Joskus aiemmin matkusteltiin paljonkin, nyt viihdymme enemmän kotona. Käymme töissä, mutta olemme pienituloisia.
Sen sijaan, että ostaisin talven aikana neljä huonolaatuista paitaa (neule, villa tms.) niin ostan yhden kalliimman, monikäyttöisemmän neuleen ja käytän sitä useamman vuoden. Yleensäkään en osta mitään tämän hetken muotia, vaan ajattomia monikäyttöisiä vaatteita. Niitäkin harvoin.
Vaikka olemme pienituloisia, en silti laske meitä köyhiksi. Isommat hankinnat mietitään huolella (todellinen tarve, voiko hankkia käytettynä jne.).
Ja ihminen voi olla pienituloinen olematta vähävarainen tai köyhä.
Meidän perheen tulot on työttömyyden ja sairauden vuoksi tilastojen valossa selkeästi köyhyysrajan alla.
Kuitenkin meillä on velaton talo, elämme säästeliäästi, on säästöjä ja sukulaisia jotka esim. Joskus ostaa ihan pyytämättä lapselle lahjoja tai vaatteita tms.
Emme ole köyhiä.