Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vain perinteinen iso sukujoulu on se ainoa oikea.

Vierailija
20.12.2010 |

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
20.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja harmillisen harvin sukujouluun kuuluvat dementoituneet tädit ja halvaantuneet vaarit.

Vierailija
2/7 |
20.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

oma ydinpoppoo ulkomaille:)



Ei hössötystä eikä lahjoja...



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
20.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

sukujoulua mieheni suvun kanssa. Meitä oli siis minä, mieheni ja hänen äitinsä. Meillä ei ollut vielä lapsia, mieheni isä ja kaikki isovanhemmat olivat jo kuolleet eikä miehelläni ole myöskään sisaruksia.



Vaikka olishan sitä voinut laittaa pystyyn oikein pidot ja kutsua paikalle myös tädit ja sedät perheineen. Sittenhän meitä olisi ollut paikalla peräti seitsemän:D



Eli sellainen iso sukujoulu.

Vierailija
4/7 |
20.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei oo koskaan oltu koko joulua pelkästään meidän perhe, olis varmaan tylsää.



toisaalta me asutaan lähekkäin, joten kenenkään ei tarvii ottaa yövieraita.



ja joukossa on myöskin se halvaantunut mummo, miksei olisi?

Vierailija
5/7 |
20.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

oman perheen kesken kotona. Kerran oltiin anoppilassa, se oli epämukavaa ja tuntui ettei sinä vuonna olisi joulua ollutkaan.



Meidän suvussa ei sukujouluja harrasteta, ei olla niin läheisiä eikä kellään niin isoa taloa että mahtuisi. Kaikki haluaa olla omassa rauhassa perheen kesken. Meillä vielä se, että ainut aika vuodessa jolloin isä varmasti kotona, illat, viikonloput, pyhät yleensä töissä.

Vierailija
6/7 |
20.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

lähtiskö meidän Suomen-porukka ensi vuonna Ruotsiin, Kanadaan, Yhdysvaltoihin vai Australiaan, vai tulevatko he porukalla tänne...Vähintään 30 hlöä olisi "meidän" ydinporukassa kaiken kaikkiaan + "ne muut" aina kunkin paikan päällä. Tarkoitan kunkin sukulaisen puolisoiden sukuja, jotka luonnollisesti asustavat kussakin kohdemaassa ja joista lähimmät ihmiset viettävät joulua näiden "minun ihmisteni" kanssa.

Mutta ajatushan tässä on tärkeintä: vain perinteinen iso sukujoulu on se ainoa oikea. Tosin se perinne luonnollisesti vaihtelee aina maittain... ;D

Ei Finnair tms.vuokraa lentokoneita? Ryanair? Blue1? Yhden lentokapteenin tunnen, eli matka onnistuisi ihan käytännön tasolla kyllä. =0

*Tenkka-tenkkapoo, no tulipa tenkka-tenkkapoo...*

Vain perinteinen iso sukujoulu on se ainoa oikea.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
20.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nykyään jos mummojen ja ukkien kaikki miljoona lasta ahtautuu miljoonien lastensa kanssa ahtaisiin paikkoihin, missä kellään ei ole huonetta nukkua, eikä kukaan nuku hyvin tai yhden perheen yksi lapsi lähtee nukkumaan klo 19 ja muiden perheiden lapset tottakai saavat valvoa pitkään, koska nythän on joulu..



Ei kiva, ei yhtään.



Me ollaan tehty oma joulu siitä lähtien, kun lapsia oli enemmän kuin yksi kullakin.



Ei ole köyhää tai yksinäistä viettää mukavaa meidännäköistä joulua yhdessä miehen ja neljän lapsen kanssa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi yhdeksän kolme