Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ei-suorakaiteen malliset huoneet asunnoissa, tykkääkö joku niistä oikeasti?

Vierailija
11.12.2023 |

Suosiiko joku asuntoja, joissa huoneet on rakennettu vinoon? Tarkoitan siis erityisesti kerrostaloja, jotka on rakennettu niin, että huoneet eivät ole suorakaiteen mallisia, vaan seinien väliset kulmat vaihtelevat. 

 

Millainen ihminen haluaa oikeasti asua asunnossa, jossa ei saa kulmaan mitään huonekaluja järkevästi ja kalusteiden paikkoja ei voi vaihtaa, koska huoneet ovat aivan epämääräisen muotoisia? Miksi tällaisia suunnitellaan ja rakennetaan?? 

 

Esimerkkinä makuuhuone, jossa yksi seinä vinossa: 

https://imgur.com/a/g4YcgAi

 

Ihan mahdotonta asetella sänky ja muut kalusteet tuonne siten, ettei vinous häiritsisi.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
18.12.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muita, jotka eivät ymmärrä tätä trendiä?

Vierailija
2/4 |
18.12.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse kyllä ihastuin yhteen vinoseinäiseen kämppään kun katselin asuntoja toiselta paikkakunnalta, jonne hain töihin. En päässyt työpaikkaan, joten jäi sekin ilo kokematta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
18.12.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

No eihän tuohon ole mitään muuta syytä kuin tilansäästö. Samat syyt kuin siinä, että keittiön tilalla on pari kaappia, liesi ja tiskiallas olohuoneessa ja vessanpönttö laitetaan saunan yhteyteen. Säästää tilaa ja neliöitä, ei siitä mutta hyötyä ole. 

Vierailija
4/4 |
18.12.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä on etsinnässä 40-50-luvun talosta asunto persoonallisella pohjalla.

Eli kaarevaa tai vinoa seinää saa olla. Laatikot on niin tylsiä. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kuusi seitsemän