Peräpukamia kuukupin käytöstä
Onko kellään muulla ollut kokemuksia tai kuullut, että kuukupin käytöstä voisi seurata peräpukamia? Että kuukuppi onnistuisi painamaan laskimoita tms. jotenkin, joka edesauttaisi peräpukamien syntyä?
Kommentit (3)
Jos kuukuppi on oikean kokoinen ja sitä käytetään oikein, en usko että aiheuttaa peräpukamia.
Yleensä pukamat tulevat jos on istumatyö ja liikkuminen vähäistä sekä siitä että on ummetusta ja ruokavalio on kuiduton tai vähäkuituinen.
En ole tätä kuullut tai havainnut liittyvän kuukupin käyttöön. Mutta itselläni en voi käyttää enää kuppia pahimpina päivinä koska kärsin pahoista menkkakivuista ja kuukuppi pahentaa kipuja. Se aiheuttaa imukuppimaista jännitettä ja pahentaa kipuja. Mutta mun kivut on siis 9/10 eli ei mitään pientä nipistelyä, niin siinä sen eron huomaa kun on tehtävä kaikkensa kipua vähentääkseen. Kuukupin pois jättäminen vie kipua pois ehkä 15%
Mihinköhän reikään sää oot sitä tunkenu...?