VTV: työttömien pakkohakusysteemi ei toimikkaan
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/14e57443-93b0-46c9-b887-3eaee244e…
Malli on johtanut kaavamaiseen palveluprosessiin, joka ei huomioi yksilöiden erilaisia tarpeita ja kohdentaa TE-palveluiden henkilöstöresurssit tehottomasti. Kaavamainen palvelumalli on johtanut omatoimisten työnhakijoiden ylipalveluun ja vaikeasti työllistyvien alipalveluun.
Käsi ylös kuka yllättyi?
Kommentit (5)
Marinin hallitus teki niin paljon hyvää. . .
Todellinen työllisyys- ja säästötoimi olisi koko TE-keskuksen lakkauttaminen.
Eihän se toimi, joskin tuo on silti ollut kaikkiin aiempiin työnhakumalleihin, uudistuksiin ja kokeiluihin verrattuna vähiten haittaava. Itselläni on ammatti ja työ, jossa tulee välillä työttömyyspätkiä. Näiden työttömyyspätkien aikana on tietenkin aivan turhaa, että joku virkailija soittelee minulle, ja on aivan turhaa, että käyn listailemassa jotain työnhakuja te-toimiston tietokantaan. Koen kuitenkin, että jos tuo malli "rauhoitti" työttömien kyykyttämistä vaativat äänet, niin on tuo parempi kuin vaikka Sipilän epäreilu malli.
Kaikkein fiksuinta minusta olisi se, että te-toimisto jättäisi täysin rauhaan osan asiakasryhmistä, mm. kaltaiseni koulutetut henkilöt, jotka työllistyvät itsekin, osa-aikatyötä tekevät, eläkeiän kynnyksellä olevat sekä sellaiset, joilla on jotain, mikä oikeasi estää työntekoa. Ei ole mitään järkeä, että vajaakuntoisten kanssa leikitään työnhakua vain siksi, että he saivat kielteisen päätöksen hakemaansa eläkkeeseen - kun kerran tarve eläkkeelle on todettu, pitäisi vain huolehtia, että heillä juoksee joku tuki, jos ei eläke niin sitten vaikka työttömyyskorvaus. Jossain määrin kokisin myös, että on turhaa käyttää aikaa ja resurrseja työhaluttomien ja elämäntapatyöttömien "aktivoimiseen". Nekin paukut kannattaisi käyttää työhaluisten, mutta vaikeammin työllistyvien auttamiseen. Työhaluttomien kanssa pelaaminen on vain typerää kuurupiiloleikkiä. Kun kaikki eivät voi kuitenkaan työllistyä, olisi fiksumpaa yrittää työllistää ne, jotka ovat työhaluisia ja työkykyisiä, ja jotka tarvitsevat työllistymiseen apua ja tukea.
No ei tietenkään toimi. Millä ihmeen kuvitelmalla ne työkkäriin raportoidut työnhaut edes toisi sen varmemmin työpaikkaa kuin ne muut joista ei raportoi? Ihan samahan se olisi vaikka ne valitsemansa neljä raportoisi yläkerran isännälle tai naapurille.