Piti tyhjentää yks asunto, sieltä tuli paljon tavaraa meille. Tavaramäärä lisääntyi huimasti mutta niin lisääntyi kodin viihtyvyyskin!
Kolme jalkalamppua, useita pöytävalaisimia, tauluja vaikka millä mitalla, kaksi valtavan kokoista värikästä mattoa, tekstiilejä, jotain pienhuonekaluja eri aikakausilta... tuollaisten juttujen määrä lisääntyi meillä kotona huimasti ja tosiaan on paljon viihtyisämpää nyt. Tunnelmallista, kun on enemmän noita pöytävalaisimia ripoteltuna. Sisustus on pidetty ennen aina sellaisena simppelinä, ilman krumeluureja koska ajattelin että se näyttää aina hyvältä. Ei juuri mitään voimakkaita värejä. Mutta näähän näyttääkin tosi hyvältä. Tarkoituksena oli myydä/antaa pois mutta en taidakaan.
Kommentit (8)
Vierailija kirjoitti:
Minäkin saan kodikkuutta oman näköisistäni esineistä ja valoista. En uskoisi viihtyväni minimalistisessa valkoisessa tai beigessä instakodissa. Ne ovat kaikki toistensa kopioita.
No ei meillä ollut mikään instakoti, todellakaan. Sellainen ihan tavallinen. Ikean sohva, jyskin vaalea matto jne. Eikä beige, mutta aika vaalea kumminkin. Nyt näyttää ihan erilaiselta kun on ne jättikokoiset persialaismatot lattialla. Ja hämyinen valaistus. Ap
Täällä kolmas. Valaistuksella on valtava merkitys viihtyvyyden kannalta, eli lattia- ja pöytälamput luovat tunnelman, Kattovalaisimissa valo on usein kovin vahva ja kova, sellainen siivoamiseen sopiva:)
Kotona pitää olla värejä, valkoinen tai beige koti olisi minulle kuin vankila.
Liika tavara on kauhistus, samoin minimalistisuus. Sellainen sopivasti täyteläinen sisustus on minulle kotoisa.
Niin, nämä ovat minun näkemyksiäni ja mielipiteitäni ja minuntapani sisustaa. Jokainen tehköön kodistaan haluamansa laisen, kunhan se on koti ja näyttää asukkailtaan. Kloonattu sisustuslehden koti kertoo siitä, että asukkaalta puuttuu näkemys, Kaikki eivät kykene "näkemään sielunsa silmillä". Silloin kannattaisi käyttää hieman rahaa ammattisisustajaan, jotta saisi itselleen viihtyisän kodin. Sellaisen, missä viihdytään monia vuosia ja missä on myös huomioitu käytännöllisyys.
Muodin mukaan sisustuksen vaihtamien on paitsi epäekologista, myös mielikuvituksetonta. Siinä ne kodin "avaimet "on annettu muuaalle kuin pitäisi.
Kivat aplle. Yleensä noi tyhjennnykset tarkottaa valtavaa työtä ja niitä myytäviä tavaroitakaan ei aina saa kaupaksi, pyörii sit nurkissa ja täyttää kellarin.
Vierailija kirjoitti:
Kivat aplle. Yleensä noi tyhjennnykset tarkottaa valtavaa työtä ja niitä myytäviä tavaroitakaan ei aina saa kaupaksi, pyörii sit nurkissa ja täyttää kellarin.
Olihan siinä työtä. Ap
On aina kiva kuulla, kun vanhat tavarat löytää uuden kodin ja ilahduttaa jotakin. Itekin tykkään sisustaa hallitusti väreillä ja vaikka en haluakaan, että nurkat pursuaa kamaa, niin liika yksinkertaisuuskaan ei ole mielestäni viihtyisää. Eri aikakausien esineet tuo myös kerroksellisuutta ja "elämää" sisustukseen, kun koti ei näytä siltä, että kaiken voi hakea yhdellä reissulla Ikeasta.
Valaistus onkin varmaan yksi isoimmista tekijöistä viihtyisän tilan luomisessa. Jostain muistelen lukeneeni, että huoneessa olisi hyvä olla seitsemän valonlähdettä, jos haluaa kauniin pehmeän valaistuksen, joka myös valaisee riittävästi. Pienempään tilaan riittänee viisi.
Vierailija kirjoitti:
Kivat aplle. Yleensä noi tyhjennnykset tarkottaa valtavaa työtä ja niitä myytäviä tavaroitakaan ei aina saa kaupaksi, pyörii sit nurkissa ja täyttää kellarin.
Paitti että ei niitä voi myydä ilman Raastuvan kirjallista päätöstä.
Kuulostaa ihanalta kodilta kyllä. Tunnelmaa ja kodikkuutta, pehmeitä mattoja, jalkalamppuja.....kyllä kiitos.
Minäkin saan kodikkuutta oman näköisistäni esineistä ja valoista. En uskoisi viihtyväni minimalistisessa valkoisessa tai beigessä instakodissa. Ne ovat kaikki toistensa kopioita.