Unohdatko ihmisen kasvot nopeasti?
Minulla on uudehko tuttava, jota nään harvoin. Melkein joka kerta hämmästyn, miltä hän oikeasti näyttää. Tosin, vaihtelee se muistikuvienkin mukaan. Ei kuitenkaan niin paljon kuin luonnossa.
Käykö muille koskaan näin?
Kommentit (9)
Kasvot muistan mutta nimeä en varmasti, aina ollut huono nimimuisti.
Lienen autisti koska en juurikaan pysty katsomaan ihmisiä kohti heidän kanssaan asioidessani. Toisinaan hämmästyn kun jostain kaueampaa katson jotain tuttua tyyppiä, että tuoltako hän oikeasti näyttää, koska en ole oikeasti hänen ulkonäköään ilmeisesti rekisteröinyt aikaisemmin.
Sepä se, että aiemmin muistin ihmiset vaikka kuinka pitkän ajan takaa. Jotkut muistan edelleen. Toiset tunnistan vaikken enää muista mistä yhteydestä.
Ilmeisesti aivot on alkaneet vanheta. Ääni kyllä jää mieleen.
Vierailija kirjoitti:
Kasvot muistan mutta nimeä en varmasti, aina ollut huono nimimuisti.
Nimillä ei ole itselleni ollut koskaan paljonkaan väliä. En välttämättä yhdistä nimeä ja ihmistä.
Ap
No unohdan saman tien. En tunnista kasvoja ollenkaan, ja tämän takia olen joutunut monesti hankaliin tilanteisiin. Tämä koskee kaikkien kasvoja. On jäänyt tunnistamatta oma äiti ja oma lapsi, kun olen nähnyt heitä muualla kuin tutussa ympäristössä.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Kasvot muistan mutta nimeä en varmasti, aina ollut huono nimimuisti.
Nimillä ei ole itselleni ollut koskaan paljonkaan väliä. En välttämättä yhdistä nimeä ja ihmistä.
Ap
Varsinkin villinä ja vapaana häiritsi nimien unohtuminen.
En mä muista edes sitä, miltä itse näytän. Omat lapset tunnistan lähes aina, ja osaisin varmaan kuvaillakin tarvittaessa, mutta mies on mun mielikuvissa sellainen nuori ja komea, ja ei todellakaan enää 35 vuoden jälkeen ole sinnepäinkään. Aina järkytys.
Minulla on hyvä kasvomuisti. Nimiä en tosin muista, jos kyseessä ei ole ollut mitenkään tärkeä ihminen.
T: tuntematon
Osa kasvoista jää tosi hyvin mieleen, jostain syystä osa ei jää ja unohtuu myös helposti. Joskus taas näen tuntunoloisen ihmisen ja mietin missä olen hänet nähnyt aiemmin.