Mistä päivämäärästä lähtien ensimmäinen sairaslomapäivä on palkaton?
Tulin kipeäksi, kuumetta 38 astetta, kurkku kipeä, päätä särkee ja on voimaton olo.
Tietääkö kukaan onko tuo ensimmäinen sairaslomapäivä muutettu jo palkattomaksi vai onko vielä palkallinen?
Kommentit (23)
Mitä väliä, jos on kipeä niin silloin ei mennä töihin.
Vierailija kirjoitti:
Mitä väliä, jos on kipeä niin silloin ei mennä töihin.
Mulle sillä on väliä. Elämä on kokoajan kädestä suuhun elämistä.
Tienaan kokoaikatyöstä nettona n.1300€/kk.
Olen ollut viimeksi 3 päivää sairaslomalla 2 vuotta sitten, että en todellakaan ole usein tai pienestä pois.
Joissain työehtosopimuksissa on jo vuosia ollut eka saikkupäivä palkaton, joten tarkista sieltä.
Ei ole tullut vielä voimaan, ainakaan missään ei ole vielä niin ilmoitettu.
Tulee varmaan voimaan ensi vuoden alusta.
Ei ole tullut voimaan vielä.
Tämän tiedän siitä että olin viime viikolla kipeä ja silloin ainakin sanottiin että se on vielä palkallinen päivä.
työehtosopimuksissa on sovittu laajasti sairauspoissaolojen palkallisuudesta. Maan hallituksen suunnitelma muuttaa ensimmäinen sairauspäivä palkattomaksi ei koske suurinta osaa.
Se voi olla sitä jopa nyt. Tai sitten se ei ole koskaan (jos tessissä on siitä sovittu, palkallisuus säilyy.
Koko asiaa ei ole käsitelty eduskunnassa, joten emme tiedä voimaantulopäivää niiden osalta, joihin uudistus vaikuttaa.
Ei voi tulla voimaan ennen kuin työehtosopimuskausi on päättynyt. Tarkista omasta tessistä mihin kuulut koska kausi päättyy. Vasta sit on edes mahdollista.
Teknologia tessissä ensimmäinen päivä on ollut palkaton jo vuosituhannen alussa sama taisi olla rakennusalalla. Enkä kyllä ymmärrä miksi kysellä mistä päivästä se ensimmäinen sairasloma päivä lasketaan, kun en ymmärrä mikä siinä on vaikeaa tajuta. Ensimmäinen saikkupäivä on ensimmäinen, palkka tulee sairaslomalla kta:n mukaan.
Se montako maksutonta rokulipäivää alussa on riippuu ihan työehtosopimuksesta ja työsuhteen kestosta. Ei siihen ole mitään yleispätevää sääntöä.
Vierailija kirjoitti:
Teknologia tessissä ensimmäinen päivä on ollut palkaton jo vuosituhannen alussa sama taisi olla rakennusalalla. Enkä kyllä ymmärrä miksi kysellä mistä päivästä se ensimmäinen sairasloma päivä lasketaan, kun en ymmärrä mikä siinä on vaikeaa tajuta. Ensimmäinen saikkupäivä on ensimmäinen, palkka tulee sairaslomalla kta:n mukaan.
Teknologiateollisuuden tes sairausajan palkanmaksusta:
A. Vähintään kuusi kuukautta jatkuneet työsuhteet
Työntekijälle, jonka työsuhde on ennen sairauden alkua jatkunut yhdenjaksoisesti vähintään 6 kuukautta, sairausajan palkka maksetaan ensimmäisen sellaisen sairauspäivän alusta lukien, joka työntekijän työssä ollessa olisi ollut hänen työpäivänsä.
B. Karenssipäivä alle kuusi kuukautta jatkuneissa työsuhteissa
Sairausajan palkka maksetaan toisen sellaisen sairauspäivän alusta, joka työntekijän työssä ollessa olisi ollut hänen työpäivänsä. Ensimmäinen poissaolopäivä on karenssipäivä. Sairauden aiheuttaman työkyvyttömyyden jatkuessa sairastumispäivän jälkeen vähintään kuusi arkipäivää maksaa työnantaja palkan myös karenssipäivältä. Jos työkyvyttömyys johtuu työtapaturmasta, maksetaan sairausajan palkka myös karenssipäivältä.
C. Alle kuukauden työsuhde
Jos sairaudesta tai tapaturmasta johtuva työkyvyttömyys alkaa ennen kuin työsuhde on jatkunut yhden kuukauden, maksaa työnantaja sairausajan palkkana 50 % työntekijän henkilökohtaises
Rakennusalan tes
III Palkanmaksujakson pituus
1. Sairausajan palkkaa maksetaan toisen sellaisen työkyvyttömyyspäivän alusta lukien, joka työssä oltaessa olisi ollut työntekijän työpäivä.
2. Sairausajan palkka maksetaan kuitenkin ensimmäisen työpäivän alusta lukien, jos työntekijän työsuhde on ennen sairauden alkua jatkunut yhdenjaksoisesti vähintään kuusi kuukautta tai jos työkyvyttömyys kestää sairastumispäivän jälkeen yli sairausvakuutuksen karenssiajan (9 arkipäivää).
3. Sairastumisen tai tapaturman sattuessa kesken työvuoron maksetaan varsinainen palkka työvuoron loppuun.
4. Tapaturmasta ja ammattitaudista aiheutuneen työkyvyttömyyden ajalta maksetaan palkkaa ensimmäisen sellaisen työkyvyttömyyspäivän alusta lukien, joka olisi ollut työntekijän työpäivä.
5. Työkyvyttömyysajan palkanmaksun kesto määräytyy työntekijän ennen työkyvyttömyyden alkamista jatkuneen yhdenjaksoisen työsuhteen keston perusteella. Sairausajan palkkaa maksetaan seuraavanpituisen ajanjakson työpäiviltä: työsuhteen kesto ajanjakso
alle kaksi viikkoa -
yli kaksi (2) viikkoa sairausvakuutuksen mutta alle yksi (1) kuukausi karenssiaika
yli yksi (1) kuukausi mutta alle kolme (3) vuotta 28 kalenteripäivää
Teknologia ja rakennusalan tes:ssä ei siis ole AINA ensimmäinen saikkupäivä palkaton.
1.1.2024 alkaa ensimmäisen sairaslomapäivän palkattomuus, paitsi jos saman tien vähintään viisi työpäivää sairaana.
-T: Työaikalainsäädännön asiaantuntija
Kokopäivätyö ja 1300€/kk?
1300€/(8h*20vrk) = 8,125€/h tai 65€/päivä.
Tykkään laskea.
Kerran asiallisesti saikulla, 65€ menetys.
Jos sarjasaikuttajalla olisi 4 kertaa kuussa maanantaikrapula ja 12kk ajan(ei pidä lomia) niin sairaslomailu kustantaisi 3120€
-IISAK SONNI
Nyt on maha täynnä
Onpa hassua että missään kukaan ei tiedä milloin tulee voimaan. Edes google ei kerro.
Eikö kukaan tiedä?