AV:n SUURI KIHOMATOILTA! Kuinka moni uskaltautuu mukaan?
Ihan alkuun, huudanpas.
Eli jutun juoni on tämä. Kun lapsesi on mennyt nukkumaan, odota tunti pari ja ota fikkari käteen (kännykän valo riittää). Kurkista sitten lapsesi pyllyyn ja tule kertomaan tänne näkyikö kihomatoja.
Niitä on kuulema paljon "liikkeellä". Olisi kiva saada jotain prosenttiarviota, hurjimmissa arvioissa niitä on Suomessakin päiväkoti-ikäisillä ainakin 30%:lla.
Meillä oli niitä puolitoista kuukautta sitten. Tein supersiivouksen, sisältäen pakastukset ja pesulat. Ei ole näkynyt sen jälkeen.
Nyt aion illalla kurkata tilanteen kun en ole pariin viikkoon kurkannut. Toivon todella, että ne pikku paskiaiset eivät ole palanneet kerhon leluista.
No, saisipa ainakin joulusiivoukseen inspiraatiota :D
Kuinka moni messissä?
Kommentit (42)
Heräsi ja tuli kertomaan että pimppaa kirvelee. Ja se olikin aina se mato siellä pimpan puolella. Nyt niitä ei ole ollut mutta... kun menen nukkumaan aina mieheni jälkeen ja hän vähän havahtuu kun luen kirjaa, mutta unissaan, _raapii persettään_ OKS! Enkä kehtaa, mutta tekisi mieli antaa sille kuuri :P
Nyt on meilläkin tarkastettu eikä mitään mönkijöitä näkynyt. Kerran tosin poika valitti kutinaa ja kävin kolme kertaa kurkkaamassa peppuun tunnin välein ja vasta kolmannella kerralla madot oli mönkineet peräaukolle. Katson tänään vielä uudestaan.
Eipä lapsetkaan ole olleet päiväkodissa, kuin esikoulussa. Puhtaus on kaiken aja ö, minulla oli hoitolapsia eikä heiläkään ikinä ollut kihomatoja.
Puhtaus on kaiken aja ö, minulla oli hoitolapsia eikä heiläkään ikinä ollut kihomatoja.
Olen todella siisti ihminen. Koko talo siivotaan täydellisesti joka viikko (myös lattiat ja ikkunat sisäpuolelta jne.), myös lakanat ja pyyhkeet vaihdetaan viikottain ja pestään kuumassa.
Kynnet pidän lapsilla lyhyinä aina ja käsiä pesevät aina ennen ruokailua + ulkoa tultaessa.
Ja tosiaan en minäkään olisi näistä madoista tiennyt, jollei olisi kehoitettu kerhosta tarkistamaan.
Voivat näet olla oireettomina.
PS Se on A ja O. Tulee Raamatusta, alfa ja omega, alku ja loppu = Kristus.
Eipä lapsetkaan ole olleet päiväkodissa, kuin esikoulussa. Puhtaus on kaiken aja ö, minulla oli hoitolapsia eikä heiläkään ikinä ollut kihomatoja.
kolme kuuria kihomatoihin 2-3 kuukauden päästä siitä kun edelliset kuurit oli loppu... (=suurella todennäköisyydellä uusi tartunta) Pph:lla olivat ja muiden lasten vanhemmat ilmoittivat, ettei HEILLÄ sellaisia ole, kun ovat niin siistejä ihmisiä. Just joo. Meidän kierre loppui siihen, kun ipanat vaihtoi hoitopaikkaa... (muusta syystä kylläkin)
illalla ennen nukkumaanmenoa. Katoin että onko ihottumaa tms. kun lapsen peppua kutitti ihan itkuun asti, valkoinen hiuksenohut pätkä luikerteli peffanreiän suulla.
Vasta kun ruumiinlämpö on hiukan madaltunut lepäämisen johdosta. Jostain syystä tykkäävät liikkua öisin, muuten pysyttelevät suolessa.
niitä matoja voi nähdä, jos lapsi on hereillä?
mutta meidän ainoa taskulamppu on lasten ja se on kukon muotoinen. Kun siihen laittaa valon päälle se karjuu niin, että tärykalvot puhkeaa KUKKOKIEEEKUUU.
Lapseni hyväksyvät jo sen, että äitin tukka haposottaa ja äiti on muutenkin vähän erikoinen, mutten haluaisi ihan vielä paljastaa olevani täysin seinähullu yksilö, joka kurkkii yöllä lasten peppuja kukko-lampulla.
nyt lapset ovat teinejä, joten en taida yöllistä kurkkausta edes tehdä!
Meillä olivat muuten ihan oireettomia. Kerhosta vaan sanottiin, että jollain on ollut ja kannattaa tsekata oman lapsen tilanne. Siten siis löytyivät.
Meillä 3 lasta, eikä' muilla ollut. Onneksi. Syötiin kuitenkin kaikki kaksi kuuria varmuuden vuoksi.
T: Ap
nyt lapset ovat teinejä, joten en taida yöllistä kurkkausta edes tehdä!
Tein noita yllätyskurkkauksia fikkarin kanssa kun lapsi nukkui huonosti, mitään ei näkynyt. Kunnes sitten siskonsa aloitti yölliset kutinakohtaukset. Molemmat "madotettiin" ja oireet hävisivät. Eli tasan tarkkaan sillä toisellakin oli ollut niitä kihomatoja, ne vaan oli nopeampia luikahtamaan piiloon :)
niitä matoja voi nähdä, jos lapsi on hereillä?
Vasta kun ruumiinlämpö on hiukan madaltunut lepäämisen johdosta. Jostain syystä tykkäävät liikkua öisin, muuten pysyttelevät suolessa.
niitä matoja voi nähdä, jos lapsi on hereillä?
Meillä oli kihomatoja vuosi sitten ja aina jos jotakuta vähänkin kutittaa, epäilykset herää. Eli mielenrauhan takia voisin tarkistaa.
eroon pääse kuin hetkeksi jos lapset hoidossa, aina joku laistaa hoidon jonkin osion... paree ottaa pyrvinit säännöllisesti ja panostaa käsipesuun aina
Ilmeisesti kun nukahtaessa ihminen peräsuolineen ja aukkoineen rentoutuu niin silloin on otolisin aika matojen ryömiä ulos munimaan.
järkyttävää jos joku oikeasti yöllä menee kaivelemaan toisen peräaukkoa :(
ainoa oikea tapa on laittaa sinne teippi yöksi ja aamulla yhdessä otetaan se äkkiä tarkasteluun. kyllä lapsellakin on oikeus yksityisyyteen.
kun nukkua koko yö rapiseva teippi peräaukossa.
Ei sitä kaivella tartte, kunhan fikkarilla vilkaisee, aikaa menee noin 3sek.
Meillä syövät kaikki lääkekuurin, jos jollain on oireita, en minä erikseen matoja metsästä.
Ne muuten näkyy ulosteessa, turha sitä peräpäätä tonkia.
Mun koululaiset ei varmaan suostu potalle. :) Joten pysyn pedofiilinä (sinun mukaasi)