Rysssä-sana on lieventynyt Suomessa puhekielen käyttösanaksi
Hesarin uutisesta pätkiä idän trolleja valistaakseni 🤭
SUOMIVENÄJÄ-SEURAN vt. toiminnanjohtaja Riku Savosen mukaan tämän hetkinen maailmantilanne on sellainen, että r-sana halutaan tietyllä tavalla yhteiskunnassa sallia.
Venäjän hyökkäys Ukrainaan kärjisti myös kielellistä ilmapiiriä.
"Salonen kertoo huomanneensa, että moniin muihin rasistisiin sanoihin suhtaudutaan paljon tiukemmin kuin rysssä-sanaan. Tälle sanalle annetaan eri tavalla tilaa. ... Kun jotain sanaa tai ilmausta käytetään paljon, sitä samalla normalisoidaan."
"Savonen nostaa verrokiksi n-sanan, jolla myös voidaan todeta olevan historiallinen konteksti. Olisiko sitä toisteltu tilaisuudessa, kun sanalle on jo vakiintunut kiertoilmauskin?"
https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000009973825.html
Hesarikin uskaltaa kirjoittaa sanan auki kymmeniä kertoja, n-sanaa ei.
Hienosti meni venäjän hyökkäys pr-mielessä. Länsisuhteissa palattiin 50-luvulle, jolloin oli ihan okei avoimesti vihata venäläisiä 🤭
Kommentit (4)
Juttu on täysin päinvastainen kuin apn tulkinta.
Vierailija kirjoitti:
Juttu on täysin päinvastainen kuin apn tulkinta.
Käytin vaan venäläisten trollien tapaa uutisoida ja valikoin uutisesta tärkeimmät lauseet. Kuten ihan alussa sanoinkin 🤭
se mikään rasistinen sana ole, rysssä on ollut aina yleiskielinen ilmaisu ja tulee siitä kun se oikeasti on niin.... kartoissa oli ennen ry'sssia siinä cccp kohdalla
Hyvä!