Raju ripulikaaos Ruotsissa nyt puhuu Raymond Paska
Kunnallispomojen konferenssissa lähti liikkeelle vatsatauti. Raymond Paskan mukaan tilaisuudessa tarjoiltiin falafeleja.
Lähemmäs 100 ihmistä sairastui vatsatautiin osallistuttuaan tapahtumaan kaksi viikkoa sitten.
Kommentit (15)
Ruokamyrkytys ja vatsatauti ovat 2 eri asiaa.
Omistaaki herra ravintilan Paska Pizza?
Olen varma että toimittaja teki tämän vain klikkien vuoksi. Uutisarvo ei ole kummoinen.
Hyvä että teli 🤣 asuukohan Jönköpingissä suomalaistaustaisia paljon?
Paska juttu ja siinä on paska lentänyt Paskalla sanoi Raymond kun systeeminsä alasajoi..
Nomen est omen.
Ei nimi ripulia pahenna ellei ripuli nimeä.
Ei voi olla! Herra Paska puhumassa ripulirumbasta😂👏
Iltapaska voisi pyytää Ari "Paska" Peltoselta kommenttia uutiseen.
HALOO! Skit på telefonen
Se olla falafeli, eii palapeli.
Voi että suomalaisista on nyt metkaa, kun ulkomaalaisella ihmisellä on tuollainen nimi. Moni suomalainenkin nimi tarkoittaa muilla kielillä jotain ihan hassua, rumaa tai muuten epähienoa. Yrittäkää nyt ymmärtää, että nimiä on maailmalla monenlaisia, eikä niillä ole suomenkielen kanssa mitään tekemistä. Halvat on huvit ja puutetta lööpeistä näköjään.
Niin ruokamyrkytyksen aiheuttaa joko bakteeri tai virus, mutta yleensä bakteeri.
Vatsatauti taas on yleensä viruksen aiheuttama, lapsilla yleisemmin Rhino virus joka on siis tavallinen flunssa virus, joka suolistoon joutuessaan aiheuttaa vatsataudin flunssan sijasta.
Vatsatautia voi aiheuttaa myös norovirus, joka voi tarttua myös elintarvikkeiden kautta mikäli käsihygienia ei ole kummoinen.
Ei ole kuitenkaan suurta merkitystä onko kyseessä norovirus vai ruokamyrkys, koska hoito on samankaltaista .
Tosin aina, jos kyseessä on epidemia ruokailun yhteydessä ( yli 3 sairastunutta), niin silloin pitäisi ottaa näytteet elintarvikkeista .
Yleisvaarallisia ruokamyrkytyksen aiheuttajia ovat mm. E.coli bakteeri ja botulismi ja salmonella, kampylobakteeri.
Salmonella typhi -bakteerin aiheuttama tulehdus tunnetaan lavantautina.
Siksi se on silmällä pidettävä .
Ruokamyrkytys tapaukset tulee ottaa vakavasti juuri jälkitautien takia .
Vierailija kirjoitti:
Olen varma että toimittaja teki tämän vain klikkien vuoksi. Uutisarvo ei ole kummoinen.
Hyvä että teli 🤣 asuukohan Jönköpingissä suomalaistaustaisia paljon?
Olen syntynyt Jönkässä. Asun ruotsissa.
Paska homma, mut olishan se pitänyt nimestä arvata.