Katsoin Katkolle-sarjaa ja alkoi huolestuttaa...
Olemme mieheni kanssa saamassa pojan tammikuussa ja jotenkin tuon Katkolle-sarjan katsomisen myötä minulla on alkanut pyöriä kaikenlaisia kauhukuvia lapsen tulevaisuudesta. Suvussamme on alkoholismia todella paljon (ei kuitenkaan itselläni, sisaruksillani tai vanhemmillani) esim. sedillä, isovanhemmilla ja näiden sisaruksilla jne - useammassa polvessa ja useampia tapauksia tosiaan löytyy. Alkoholismihan on jollain tavalla perinnöllistä ja pelottaa, että oma poikani alkaisi juoda, kuten niin monet muutkin suvussamme.
Tiedän, että tuon ei pitäisi olla ensimmäisiä murheitani tai muutenkaan ajankohtaista vielä pitkään aikaan, mutta tuon Marcin toilailuja katsellessa iski pieni epätoivo.
Itse emme mieheni kanssa käytä juurikaan alkoholia tai silloin harvoin kun käytämme, niin 1-2 lasillista.
teidän vanhempien lapselle antama malli. Ehkä te olettekin se sukupolvi, mikä katkaisee tuon alkoholistien ketjun suvussa. Koita häivyttää nuo kauhukuvat ja keskity nauttimaan odotuksesta ja tulevasta lapsesta.