Miksi täällä on nykyään niin paljon kuolema aiheisia aloituksia? Ja pitkään pyöri myös testamenttimainos!
Kupsahteleeko porukkaa jotenkin poikkeuksellisen paljon? Vai alkaako palstailijat olla jo sen verran ikääntynyttä porukkaa, että monttubileet ja taivaskoti jo kutsuu?
Kommentit (4)
Ilmeisesti joku pakkomielteinen jankuttaja huvikseen tehtailee. Täällä pyörii nykyään myös ihan jatkuvasti kaiken maailman rauhoittavista ja mt-lääkkeistä kyselijöitä, ihan kyllästymiseen asti.
Jotain lehtijuttuja on kyllä ollut ylikuolleisuudesta ja etenkin tietynikäisten naisten ylikuolleisuudesta. Ehkä se vaikuttaa?
Kyllähän meillä on merkittävää ylikuolleisuutta jos verrataan historiaan tai muihin länsimaihin. Suomessa ylikuolleisuus on ollut Euroopan suurinta jo 2v putkeen. Elinajanodotekin laskee rajusti.
https://www.laakarilehti.fi/terveydenhuolto/onko-koronakuolemia-paljon-…
En tiedä, mutta ainakin minun lähipiirissäni on lähiaikoina ollut useampia yllättäviä kuolemia. En ole ollut hautajaisissa kymmeneen vuoteen, mutta nyt viimeisen puolen vuoden aikana 3. Myös kaksi alle 40v, joilla täysin yllättävä äkkikuolema. Kyllä vähän hirvittää, että onko vain omalle kohdalle sattunut vai ovatko yleistyneet.