Miten on mahdollista, ulosotosta kysymys
Miten joku ulosotossa oleva elää edelleen keskiluokkaista elämää?
Miten ne keplottelee rahansa niin että ulosotto ei saa rahojaan?
Kommentit (12)
Siis eihän palkasta lähde kuin mitä 1/3 osa. Eli jos on hyvä palkka niin voi silti elää ihan ok elämää.
He alkaavat ulosmittaamaan, eli myymään tavaraa vasta sitten, kun sulla ei ole palkkatuloja. Eli jos on palkkatulot ja se määrä ei ole ihan järkyttävä, niin ei tarvitse esimerkiksi heti lähteä sitä asuntoa myymään.
Yks hammaslääkäri on tollanen. Käyttää pseudokaikkee ja käteistä. Hoitaa ilman puudutusta, nauraa sadistisesti ja ajaa moottoripyörällä mummot kumoon.
Yrittäjän tulot ei päätä huimaa. Velkaa voi olla mutta oma palkka ei riitä mihinkään, ei ylitä edes suojaosuutta.
Vierailija wrote: Siis eihän palkasta lähde kuin mitä 1/3 osa. Eli jos on hyvä palkka niin voi silti elää ihan ok elämää. He alkaavat ulosmittaamaan, eli myymään tavaraa vasta sitten, kun sulla ei ole palkkatuloja. Eli jos on palkkatulot ja se määrä ei ole ihan järkyttävä, niin ei tarvitse esimerkiksi heti lähteä sitä asuntoa myymään.
Ei muuten lähde.
Vierailija wrote:
Yrittäjän tulot ei päätä huimaa. Velkaa voi olla mutta oma palkka ei riitä mihinkään, ei ylitä edes suojaosuutta.
Suojaosuudella ei asuta 500 000 euron kämpässä, pidetä kahta autoa eikä matkustella muutamaa kertaa vuodessa ulkomailla. Eli huijareita ovat.
Tuskinpa elää keskiluokkaista elämää. Mullakin on pari Marimekon laukkua, jotka on ostettu uutena, mutta kirppikseltä melkein ilmaiseksi. Syön terveellisesti, mutta osaan ostaa edullisesti. Merkkivaatteet löydän uusina kirppiksiltä tai tarjouskoreista. Matkoille ostan alennuslippuja. Hankintoja saan lahjoituksina joskus. Olen jättänyt ottamaan vastaan rahaa ja sopinut, että rahallisen korvauksen voi tarjota materiaalisina hyödykkeinä, jos jotain joskus tarvitsee. Ihmisillä voi olla omistuksia toisten nimissä. Tosin multa ei useinkaan yritetä saada ulosoton kautta mitään, mutta velkojen takia oppii kikkailemaan.
Ulosotossa on nykyisin 3 vapaakuukautta vuodessa
Ulosotto voi olla myös 2/3 osa. Ja jos on lapsia on suojaosuus isompi.
Jos hänellä on puoliso joka osallistuu elämän kuluihin.
Laskin ulosottolaskurilla, että jos olisin ulosotossa, niin palkastani menisi ulosottoon noin 1300 € ja minä saisin käteen noin 2500 €/kk. Kyllä sillä viettäisi ihan keskiluokkaista elämää.
Tekee pimeitä töitä:)