Joudun putkirikon takia muualle, mikä ruotsinlaivoista paras asumiseen?
Olen opiskelija niin ajattelin majoittua laivaan putkiremontin ajaksi. Käyn vain tenteissä, kerroin jo proffallekkin joka ohjailee kandintyötäni!
Olen kaikille varustamoilla laittanut sähköpostipyynnön ja kaksi jo vastannut ja hinnat kilpailukykyisiä koska lasken laivan niin mukavaksi että olen valmis maksamaankin hieman enemmän laatuajasta!
Tarjouspyynnössäni kysyin aamiaismajoitusta ja saunan/ kylpylän tukkutarjousta!
Aion ottaa hyttiin kuntopyörän ja toivon merinäköala, kirjoja otan laukullisen ja luen niitä kannella ja yleisissä tiloissa!
Jos tapaat ruotsinlaivalla pikkujouluristeilyllä yökerhossa kirjaansa lukevan naisen niin se olen minä- talomme vielä riistäjäsäätiön omistama niin toivottavasti putket oikein lahoja!
Kommentit (7)
Voisin asua Titanicilla vaikka koko elämäni 🥰
Turun linjan aamulähtö. Voisit jäädä aamulla satamaan hoitamaan asioita, hypätä iltalaivaan, käydä tukholman päässä, hypätä iltapäivällä Maarianhaminassa takaisin aamulaivaan ja jatkaa eloa siellä.
Olen saanut vasta kaksi tarjousta ja varustamoja yllättävän monia, laitoin jopa Ruotsiin kyselyitä.
Toinen tarjous oli yllättävän halpa ja toinen budjettini ylärajoilla, tosin houkuttelevin eduin, aamiainen+ päivällinen, ikkunahytti ja iltapalakuponki cafeteriaan.
En laita ihan tarkkoja hintoja mutta vaihtoehtona minulla hotelli Helsingissä 1200 euroa kk ja toisaalta hostelli costa Dell solilla 900 e/ kk mutta siihen joutuisin lisäämään lennot ainakin kahdesti tuon 6-7 viikon aikana ja lisäksi myös remontin pitentyminen otettava huomioon. Laivasta olen valmis maksamaan enemmän.
Olen siis tiennyt tästä remontista jo kesästä asti ja säästellyt tähän ja ajattelen lomana myös.
Menisin vironlautalle, mahdollisimman vähän saisi öisin keikuntaa kun yöt oltaisiin satamassa!
Myös olisi kätevää että laiva kävisi monta kertaa päivässä samoissa satamissa. Jos vaikka unohtuisi jotain laivalle mennessä niin aina voisi käydä tutuista kaupoista hakemassa jo muutaman tunnin kuluttua!
Kuinka usein tenttejä on? Joku rahtilaiva voisi olla vaihtoehto pidemmälle ajalle. Tuli mieleen Kyllikki Villan päiväkirja:
Paljon maksaa 1 kk?