Tiesitkö, että asuntojen hinnat jatkavat laskuaan? Työttömyys lisääntyy, jonka seurauksena käytettävissä olevat tulot laskevat
jonka seurauksena asuntojen hinnat alenevat entisestään, koska korkohuippuakaan ei vielä ole nähty. Tämän lisäksi asuntomarkkinoille tulee uudistuotantoa koko ajan lisää.
Kommentit (7)
Ensi asunnon ostajille kävi hyvä tuuri. Nyt saa halvalla hyvän asunnon.
Meillekään ei asunnon hinnalla merkitystä koska tässä asutaan jne. Uskon asuntojen hintojen laskuun koska ei duunareilla ole maksaa yli 500.000 asunnosta?
Ei se minua kiinnosta kun ostin ton kämpän siinä mielessä että asun siinä hautaan asti vaikka se vähän läävä onkin.
Kyllä. Siksi ostimme korona-ajan alussa edullisen perheasunnon Helsingistä. Tingimme hinnasta kymppitonnin ja lainaa tarvitsimme saman verran.
Ei minkäänlaista merkitystä, mihin asuntojen hinnat tai lainojen korot menevät. Ei kaikilla lapsiperheillä ole asuntolainaa.
Yksilöiden hinnat Helsingin seudulla on tulleet rajusti alaspäin.
Ei haittaa. Hinnat ehti nousta tosi paljon tässä välissä, joten saa laskeakin. Toisaalta en ole tätä myymässä edes.
Ei haittaa, en ole myymässä omaani tai ostamassa uutta asuntoa 10-15 vuoteen. Omistusasunnossa asuminen on kuitenkin ollut niin edullista verrattuna vuokralla asumiseen pk-seudulla.